Jak przygotować psa do podróży samolotem?
Jak przygotować psa do podróży samolotem?
Domowi pupile mogą być przewożeni samolotami, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania oraz dopełnienia wielu formalności. Jeśli konieczna jest przeprowadzka do dalekiego kraju lub wakacje bez ukochanego psa nie wydają się możliwe, warto zapoznać się z tym, co trzeba zrobić, żeby zabrać go ze sobą na pokład samolotu.
Klatka dla psa
Nawet jeśli na co dzień pies ma dla siebie dużo miejsca i nawet w samochodzie nie przebywa w klatce, w samolocie koniecznie musi znaleźć się w specjalnej klatce dla zwierząt. Jest to wymóg Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego.
Poznanie przepisów
Jeszcze przed rezerwacją biletów konieczne jest zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w danych liniach lotniczych. Mogą one w niektórych punktach różnić się od siebie, co lepiej wiedzieć wcześniej, niż mieć niespodziankę podczas odprawy. Jednocześnie dobrze jest dowiedzieć się, jakie przepisy dotyczące wwożenia zwierząt obowiązują w kraju, do którego się leci.
Badania i szczepienia
Pies, który znajdzie się na pokładzie samolotu, powinien mieć aktualne wszystkie badania weterynaryjne oraz być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Będzie to jednym z warunków jego znalezienia się na pokładzie. Dobrze jest także zaopatrzyć psa w chip.
Suki i szczenięta
Nie każdy pies zawsze może podróżować samolotem. Suki w okresie rui nie powinny. Dotyczy to również czasu karmienia młodych oraz samych szczeniaków. Zwierzaki karmione mlekiem matki oraz te, które nie skończyły jeszcze 8 tygodni, nie mogą podróżować takim środkiem komunikacji. Jeśli szczeniaki będą starsze niż 2 miesiące, mogą zostać dopuszczone do transportu lotniczego. Często pozwala się na podróżowanie maluchów w jednej klatce, lecz nie zawsze. Niektóre linie wymagają, aby każdy znalazł się w osobnym transporterze i trzeba dowiedzieć się tego odpowiednio wcześniej.
Ułatwienie podróży
Na czas podróży psy zaopatrzone są w wodę, więc nie trzeba martwić się, że będą spragnione, lecz napój nie zmniejszy stresu. Dla zwierzęcia zamknięcie na kilka godzin w nieznanym otoczeniu może być dużym stresem, dlatego żeby ułatwić mu przetrwanie lotu, dobrze jest włożyć do klatki ulubioną zabawkę pupila albo niewielki koc pachnący domem. Wpłynie to pozytywnie na psychikę zwierzęcia.
Podpis na klatce
Klatka zwierzęcia nie może być całkowicie anonimowa. W trakcie odprawy będzie odpowiednio oznaczona przez pracowników lotniska, lecz to nie wszystko. Na klatce powinna znaleźć się tabliczka z imieniem psa.