Jak pozbyć się pcheł u kota?
Jak pozbyć się pcheł u kota?
Zarówno psy, jak i koty łatwo łapią pchły. Nawet najbardziej zadbane zwierzę żyjące przede wszystkim w domu może się ich nabawić. Niestety, usunięcie ich z futra kota jest trudniejsze niż w przypadku psa. Psa daje się w miarę łatwo wykąpać, w przypadku kotów jest to albo walka ze zwierzęciem i wanną, albo sytuacja niemożliwa. Podobnie trudno zaaplikować kotom maść na futro, dlatego poniżej podpowiadamy, co zrobić, aby uwolnić pupila od uciążliwego problemu.
Krople na pchły
Nakładanie maści na futerko kota niesie za sobą ryzyko, że kot, liżąc się w czasie kociej toalety, zje całe lekarstwo i nie będzie miało ono szansy zadziałać. Znacznie lepiej spisują się krople na pchły, które aplikuje się w mniejszej ilości niż maść. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko ich zlizania ze skóry, oczywiście jeśli poda się je w takim miejscu, którego kot nie jest w stanie dotknąć językiem. Najlepiej nadaje się do tego fragment skóry z tyłu głowy, nieco powyżej łopatek. Sierść w tym miejscu należy rozchylić, po czym zaaplikować krople i wmasować. Przenikają one przez skórę, a potem są uwalniane przy pomocy gruczołów łojowych.
Obroża na pchły
Obroża przeciwko pchłom jest przydatna nie tylko dla psów, lecz również dla kotów. W sklepie zoologicznym z powodzeniem można dobrać obróżkę dla pupila i założyć mu ją na szyję. Dobrze zapięta nie będzie spadać ani nie zostanie przez kota ściągnięta. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla kotów, które przebywają cały czas w domu, jak i dla wychodzących. Pozwala chronić je przed insektami, kiedy buszują w krzakach albo piwnicach. Często obroża przeciwko pchłom działa również na kleszcze.
Drożdże w jedzeniu
Kolejnym sposobem, który może okazać się skuteczny w pozbyciu się pcheł z kociej sierści, są drożdże. Nie należy nimi kota smarować, lecz dodawać trochę do posiłków zwierzaka. Najlepiej pokroić je na bardzo drobne kawałki i dorzucić do karmy.Drożdże nie są trujące dla pcheł, jednak nie pachną dla nich zachęcająco. Wydzielany przez gruczoły łojowe kota zapach skutecznie zniechęci insekty do żerowania na jego ciele i stopniowo pchły zaczną znikać.
Sprzątanie po pchłach
Kot porusza się po całym domu, co oznacza, że w wielu miejscach mogą znaleźć się albo pchły, które są w stanie pogryźć także człowieka, albo ich jaja, które doprowadzą do ponownego rozwoju problemu. Aby tego uniknąć, należy bardzo dokładnie posprzątać całe mieszkanie.Dywany i miejsca, w których kot często sypia, trzeba dobrze odkurzyć. Na dywanie można rozprowadzić sól, wetrzeć w dywan, a następnie wciągnąć ją odkurzaczem. Podłogi przemyć wodą z 1 szklanką octu. Dzięki temu zabezpieczy się zwierzaka przed ponownym rozwojem insektów.