Jak powinien zachowywać się gość na weselu?

Opiekun artykułu: aniolek
Advertising
Jak powinien zachowywać się gość na weselu?

Jak powinien zachowywać się gość na weselu?

Przyjęcie weselne to bardzo pieczołowicie zaplanowane przedsięwzięcie, do którego ze wszystkich sił przykładali się przez wiele miesięcy Państwo Młodzi, ich bliscy oraz drużbowie. To jasne, iż jest to dla nich jeden z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej stresujących dni w życiu. Pragną, aby wszystko poszło po ich myśli oraz aby cała uroczystość powiodła się, spodobała wszystkim. W tym celu dbają o jakość potraw, alkoholu, długo szukają odpowiedniego zespołu czy też DJ-a. Niestety, ich cały trud oraz wysiłek, a co za tym idzie – dobry, weselny nastrój może zepsuć jeden gość, który nieodpowiednio się zachowa. Każda z zaproszonych osób powinna przyswoić sobie weselną etykietę. Oto kilka wskazówek i rad.

Advertising
Advertising
  • Składanie życzeń

    Zazwyczaj życzenia składa się zaraz po zakończeniu ceremonii w kościele lub też w urzędzie stanu cywilnego, czasem również dopiero po przyjeździe na salę czy do restauracji. Pamiętaj, że jeśli jesteś kimś z dalszej rodziny, kuzynem albo też po prostu znajomym Państwa Młodych, nie wychodź przed szereg. Zdecydowanie pierwszeństwo mają bliscy krewni nowożeńców. Kiedy już przyjdzie twoja kolej, nie musisz się bardzo uzewnętrzniać i wygłaszać długich, wcześniej ułożonych zdań, gdyż po prostu nie ma na to czasu. Postaraj się powiedzieć coś szczerego oraz miłego i ogranicz się jedynie do szczęśliwego pożycia Młodych. Nigdy nie wyskakuj z pytaniem o dzieci lub aluzjami, że to pora, by Panna Młoda zaszła w ciążę. Tego po prostu nie wypada. Nie sil się także na żarty, zwłaszcza te z podtekstami.

  • Wręczanie prezentu

    Wręczanie prezentu

    Wraz ze składaniem życzeń wręcza się najczęściej prezent. To, jaki prezent wręczasz, oczywiście jest ważne, jednak pamiętaj przede wszystkim o życzeniu Młodych co do kwiatów. Coraz mniej par chce je otrzymywać, gdyż mimo iż są pięknym gestem, to bardzo niepraktycznym i nadającym się po kilku dniach do wyrzucenia. Dlatego też jeśli Młodzi poprosili w swoim zaproszeniu o wina, książki, kupony Lotto, karmę dla psów albo wpłatę na cel charytatywny, uszanuj ich prośbę. Pod względem finansowym nie zrobi ci to różnicy, a ucieszysz nowożeńców.

  • Pierwszy posiłek

    Pierwszy posiłek, którym zazwyczaj jest rosół lub inna zupa, podaje się zaraz po przyjeździe na salę czy do restauracji. Zanim jednak zaczniecie go jeść, zwykle Państwo Młodzi są witani chlebem i solą, a także przez zespół czy DJ-a. Nie rzucaj się więc od razu na stojące na stole surówki czy owoce, a poczekaj, aż kelnerzy przyniosą przystawkę czy pierwsze danie i zjedz je razem ze wszystkimi.

  • Ten diabeł, alkohol

    Tak naprawdę największą weselną zmorą są po prostu pijani goście. Nielimitowany wręcz dostęp do wódki, wina, a czasem innych trunków powoduje, że wiele osób nie może się opanować i nie zna granicy. Rzecz jasna, możesz pić za zdrowie Państwa Młodych, ale pamiętaj, że nie wypada się upić na cudzym weselu, a potem nie kontrolować swojego zachowania. Najlepiej podczas picia dużo jedz oraz tańcz, a także wychodź co jakiś czas się przewietrzyć. Kiedy jednak poczujesz, że przestajesz nad sobą panować, wówczas koniecznie poproś kogoś, by odprowadził cię do hotelu, wyszedł z tobą do łazienki czy przed restaurację.

  • Nie psuj Młodym zabawy

    Nie psuj Młodym zabawy

    Czasami na weselach może pojawić się jakiś problem. Ktoś się oparzy, skaleczy czy przewróci i potrzebuje pomocy. Nie biegnij z tym jednak do Państwa Młodych, jeśli nie jest to naprawdę nic poważnego, gdyż są oni już wystarczająco przejęci tym przyjęciem. Ze wszystkimi takimi niespodziewanymi sytuacjami zgłaszaj się do drużbów lub też do managera sali. Zaś komentarze dotyczące niesmacznych potraw, złej muzyki czy nieestetycznego wystroju zostaw tylko dla siebie.