Jak poradzić sobie ze zestresowanym kotem?
Jak poradzić sobie ze zestresowanym kotem?
Koty są bardzo wrażliwymi zwierzętami i wiele sytuacji jest dla nich stresujących. Znerwicowany kot może zmienić swoje zachowanie, stać się złośliwy, agresywny, załatwiać się poza kuwetą. Długotrwały stres może wywołać u zwierzęcia poważną chorobę, a nawet doprowadzić do zgonu. Jak pomóc zestresowanemu kotu?
Unikaj sytuacji wywołujących u kota stres
Najlepszym sposobem na to, żeby mieć zdrowego, spokojnego kota, jest niedopuszczanie do sytuacji, które wywołują u niego stres. Czasem jest to bardzo proste.
Koty mają bardzo wrażliwy słuch. Tak więc – nie hałasuj! Nie trzaskaj drzwiami, nie krzycz, nie odtwarzaj „na cały regulator” głośnej, ostrej muzyki. To pomoże nie tylko kotu, rodzina i sąsiedzi też poczują się lepiej.
Koty są bardzo empatyczne. Wyczuwają niepokój i zdenerwowanie swoich właścicieli, bardzo boją się kłótni i głośnych krzyków. Unikaj konfliktów w domu i awantur, szkodzą nie tylko kotu.
Koty nie znoszą zmian w swoim otoczeniu, nawet minimalnych. Bardzo źle działa na nie nieporządek. Zadbaj zatem o ład w swoim mieszkaniu.
Odizoluj kota od przyczyny stresu
Wielu sytuacji, które są niepokojące dla kota, nie sposób uniknąć. Stres może jednak zwierzęciu zaszkodzić. Jeśli sprawa jest poważna – planujemy przeprowadzkę, generalny remont czy hałaśliwe przyjęcie z dużą liczbą gości – znajdź kotu na ten czas zastępczy dom. Lepiej oddać go na pewien czas do rodziny czy znajomych niż narażać na cierpienie wywołane ciągłym zdenerwowaniem.
Zapewnij kotu bezpieczny schowek
Czasem sytuacja, powodująca u kota lęk, nie trwa zbyt długo albo zostaliśmy nią zaskoczeni (na przykład wizyta w domu obcej osoby, gwałtowna burza, sylwestrowe fajerwerki). Przewidując takie okoliczności, trzeba stworzyć kotu możliwość zmniejszenia napięcia. Dobrze byłoby, gdyby miał w domu miejsce, w którym mógłby się bezpiecznie ukryć i przeczekać. Niektóre koty w takiej sytuacji chowają się w szafie. Dla innych azylem jest ich transporter (można go nakryć kocykiem lub ręcznikiem, żeby zwiększyć u kota poczucie bezpieczeństwa). Sprawdź, gdzie lubi chować się twój zwierzak, i udostępnij mu to miejsce w razie potrzeby.
Co zrobić z długotrwałym stresem?
Czasem w życiu rodziny zachodzą sytuacje, które są bardzo stresujące dla kota – gdy na przykład urodzi się dziecko. Podobnie działa radykalna zmiana naszego trybu życia czy dłuższy wyjazd właściciela albo kogoś z rodziny. Funkcjonowanie naszego pupila zaburzy także pojawienie się nowego zwierzęcia w domu, zwłaszcza kota lub psa.
W takich okolicznościach, jeżeli kot jest znerwicowany, trzeba zastosować środki uspokajające. Należy w tym celu udać się do lekarza weterynarii, żeby dobrał odpowiedni specyfik. Można zastosować także specjalne urządzenie wkładane do gniazdka elektrycznego, wydzielające kocie feromony, które mają działanie uspokajające.