Jak poprawnie przygotować samochód do lakierowania?

Opiekun artykułu: kondit
Advertising
Jak poprawnie przygotować samochód do lakierowania?

Jak poprawnie przygotować samochód do lakierowania?

Może zdarzyć się, że samochód będzie wymagał lakierowania. Jednak samo zawiezienie go do odpowiedniego warsztatu nie wystarczy, konieczne jest przygotowanie pojazdu do takiego procesu. Dzięki temu lakierowanie przebiegnie sprawnie, a uzyskany efekt będzie zgodny z oczekiwanym.

Advertising
Advertising
  • Uszkodzone elementy

    Uszkodzone elementy

    Dla poprawnego lakierowania niezbędne jest usunięcie wszelkich uszkodzonych elementów, które mogłyby zaburzyć wygląd karoserii. Wszelkie odstające fragmenty, wgniecenia, uszkodzone fragmenty, złuszczone fragmenty farby powinny zniknąć. Można to z powodzeniem zrobić samodzielnie, używając szlifierki z odpowiednią tarczą. Po wykonaniu szlifowania konieczne jest sprawdzenie, czy wokół nie zostały resztki farby oraz inne elementy.Oczyszczone miejsce powinno być 4 cm szersze niż miejsce załamania blachy. Po wykonaniu tego niezbędne jest wypełnienie załamania wypełniaczem. Nakłada się go szpachlą i pozostawia do wyschnięcia lub kupuje wypełniacze utwardzane przez światło.

  • Oczyszczenie krawędzi

    Oczyszczenie krawędzi

    Przy pomocy szlifierki i tarczy P320 należy przejść do oczyszczania krawędzi przy zbiorniku paliwa. Wszystkie krawędzie, które są wokół wlewu, powinny zostać dokładnie wyszlifowane, żeby malowanie przebiegało na całkowicie gładkiej powierzchni. Wszelkie rysy, odpryski lakieru należy wyrównać, w przeciwnym razie na nowo nałożonej farbie pojawią się brzydkie wgłębienia, szpecące wygląd samochodu.Po wyczyszczeniu karoserii w niektórych miejscach można użyć papieru wodnego, należy podmuchać w czyszczoną powierzchnię sprężonym powietrzem, aby usunąć drobinki pyłu.

  • Podkład na karoserię

    Podkład na karoserię

    Podczas szlifowania bardzo łatwo o pyłki opadające w dół. Dotyczy to przede wszystkim prac przy wlewie paliwa. Może się okazać, że jest on ładnie przygotowany, a wszystko wokół jest brudne i potrzebne są kolejne godziny pracy, żeby wszystko wyglądało odpowiednio.Aby uniknąć osiadania pyłu na wcześniej przygotowanych częściach do lakierowania, można zastosować podkład. Nakłada się go warstwami. Zazwyczaj po nałożeniu trzeciej warstwy niezbędne jest pozostawienie jej na 6 godzin do całkowitego wyschnięcia. Gdy lakier będzie całkiem suchy, papierem wodnym należy sprawdzić, czy nie ma na nim już żadnego kurzu, pyłków ani innych zbędnych elementów. Jeżeli pod papierem wodnym nie czuć żadnych wystających fragmentów i bruzd, jest to znak, że karoseria nadaje się do lakierowania.

  • Odtłuszczenie karoserii

    Odtłuszczenie karoserii

    Zanim przejdzie się do ostatecznego lakierowania, niezbędne jest usunięcie ewentualnych pyłków z karoserii przy pomocy sprężonego powietrza, a następnie odtłuszczenie karoserii. Jeżeli robi się to wcześniej niż w dniu malowania, przed samym przejściem do działania również konieczne jest dodatkowe odtłuszczanie, dla pewności.Dobrą farbą izolacyjną należy zakryć wszystkie uszczelki oraz inne elementy, które mają nie być poddane działaniu farby.