Jak nie urazić mieszkańców Dubaju?

Opiekun artykułu: bonawentura
Advertising
Jak nie urazić mieszkańców Dubaju?

Jak nie urazić mieszkańców Dubaju?

Jeżeli wybierasz się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, najpierw powinieneś zapoznać się z ogółem panujących tam zasad. W tym państwie wystarczy jedna skarga na nieodpowiednio zachowującego się turystę, by miał poważne kłopoty. Należy pamiętać, że to kraj arabski, który ma inną kulturę, religię i zwyczaje. Coś, co w Europie wydaje się całkowicie normalne i na porządku dziennym, jak np. trzymanie się za ręce, tutaj może skończyć się grzywną lub nawet pobytem w więzieniu. Może się wydawać, że przodujący w najnowszych technologiach Dubaj powinien być mniej restrykcyjny, ale wcale tak nie jest. To przede wszystkim muzułmańskie miasto, w którym turysta musi być świadom, że należy przestrzegać zwyczajów świata islamu.

Advertising
Advertising
  • Alkohol

    Może być spożywany wyłącznie przez osoby, które ukończyły dwudziesty pierwszy rok życia i to w miejscach, które mają licencję. Jeżeli upijesz się w restauracji i wyjdziesz w takim stanie na ulicę, możesz się spodziewać, że zostaniesz aresztowany. To samo tyczy się jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.

  • Narkotyki

    Dla tego typu używek w ZEA panuje zero tolerancji. Jeżeli turysta zostanie uznany za będącego pod ich wpływem, podobnie jak za jazdę po wypiciu alkoholu trafi do więzienia. Oprócz środków, które w Polsce uznawane są za narkotyki, w tym państwie lista substancji zakazanych obejmuje niektóre leki. Za posiadanie niedozwolonych mieszanek można trafić do więzienia na cztery lata, a przemyt karany jest dożywociem.

  • Taniec

    Ta forma rozrywki jest odpowiednia w zaciszu pokoju hotelowego, przy zasłoniętych oknach czy w klubach. Jeżeli najdzie cię ochota na taniec ze znajomymi w miejscu publicznym, może mieć to przykre konsekwencje, zwłaszcza dla kobiet.

  • Ubiór

    Przebywając w krajach arabskich, należy pamiętać o odpowiednim ubraniu. Nie wolno nosić odzieży, która jest prześwitująca albo odsłania ramiona i kolana. Wszystko musi mieć odpowiednią długość. W miejscach publicznych typu restauracja czy centrum handlowe osoby nieodpowiednio ubrane mogą zostać wyproszone. W strojach kąpielowych można przebywać wyłącznie na plaży czy basenie. Należy pamiętać, że muszą zakrywać miejsca intymne. Opalanie topless jest zakazane, tyczy się to również dzieci. Po opuszczeniu plaży czy basenu należy pamiętać o ponownym założeniu ubrań spełniających standardy kultury arabskiej. Za powrót w stroju kąpielowym można trafić do więzienia lub zostać napadniętym.

  • Publiczne okazywanie uczuć

    Podróżując z partnerem, musisz pamiętać, że maksimum do przyjęcia w krajach arabskich jest trzymanie się za rękę. Inne przejawy czułości muszą ograniczyć się zacisza pokoju hotelowego. W przeciwnym przypadku twój pobyt w Dubaju może ograniczyć się do przebywania w więzieniu.

  • Zachowanie

    Skłonności do wybuchów agresji, przekleństw i obraźliwych gestów musisz zostawić w Polsce. W ZEA za coś takiego możesz zostać ukarany grzywną lub trafić do więzienia. Nawet gdy prowadzisz samochód, a inny kierowca zajedzie ci drogę, musisz pokazać, jakim jesteś kulturalnym przedstawicielem swojego narodu. W przeciwnym razie spotka cię kara.

  • Palenie papierosów

    Palić można wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Jest ich bardzo dużo w całym mieście, jednak nie znajdziesz ich w urzędach czy centrach handlowych. Jeżeli najdzie cię ochota na papierosa poza oznakowanym miejscem, możesz spodziewać się kary.

  • Relacje seksualne

    W Dubaju dzielić jeden pokój hotelowy i uprawiać seks możesz wyłącznie z małżonkiem. Wszyscy ci, którzy nie są po ślubie, a jadą tam jako para, muszą zajmować osobne pokoje. Osoby, które mimo wszystko łamią to prawo, muszą się liczyć z pobytem w więzieniu. Homoseksualizm w Zjednoczonych Emiratach Arabskich grozi śmiercią.

  • Pozycja kobiet i gwałt

    Samotnie podróżujące kobiety często są narażone na niemiłe incydenty ze strony mieszkańców płci męskiej. Należy wspomnieć, że ofiary gwałtu są tu traktowane jako winne. O ile nie udowodni się podejrzanemu dokonania gwałtu, pokrzywdzona kobieta może trafić do więzienia za uprawianie seksu pozamałżeńskiego. Dzieje się tak, gdyż w krajach muzułmańskich tylko mężczyźni mają prawa. Rola kobiet ogranicza się do bycia dobrą żoną i matką.

  • Zachowania religijne

    Islam jest główną religią w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mieszkańcy przyjmują do wiadomości, że turyści mogą być odmiennego wyznania. Jednak wszystkie gesty, które mogą być uznane za obrazę ich religii, są surowo karane. Pięć razy dziennie imam wzywa wiernych na modlitwę. W tym czasie każdy wyznawca islamu musi się pomodlić bez względu na miejsce, w którym się znajduje. Karane jest robienie zdjęć czy nagrywanie modlących się, a także wpatrywanie się w nich, jak i przeszkadzanie w modlitwie.W miesiącu ramadan każdy muzułmanin, który ukończył dziesiąty rok życia, jest zobowiązany do postu, który trwa od świtu do zmierzchu. W tym czasie turyści, którzy przebywają w krajach arabskich, mają obowiązek spożywać swoje posiłki przy zasłoniętych oknach. Zabronione jest również noszenie jedzenia na ulicy w ręce czy prześwitującej reklamówce.

  • Sprawa molestowań na tle seksualnym

    Sprawa molestowań na tle seksualnym

    Kobietom przyjeżdżającym do krajów arabskich z Europy czy obu Ameryk bardzo przeszkadza fakt, że muzułmańscy mężczyźni się w nie wręcz wgapiają. Niestety, nic nie mogą na to poradzić. Jednak jeśli turysta w jakiś sposób przeszkadza arabskiej kobiecie, wpatruje się w nią czy robi zdjęcia bez pozwolenia ojca, brata lub męża, może zostać ukarany grzywną albo trafić do więzienia.