Jak należy zachowywać się podczas pogrzebu?
Jak należy zachowywać się podczas pogrzebu?
Pogrzeb to jedna z tych uroczystości, na których spotykają się krewni, nawet ci, którzy dawno się nie widzieli, a także wszyscy sąsiedzi, bliżsi i dalsi znajomi. To także taka ceremonia, podczas której zasady savoir vivre’u mają bardzo istotne znaczenie. Trzeba bowiem w tym dniu być wyjątkowo taktowym, delikatnym i koniecznie trzeba przestrzegać etykiety. Trudno jest bowiem zapomnieć gafę, jaką ktoś popełnił na pogrzebie i z całą pewnością taki nietakt byłby najczęściej opowiadaną rodzinną historią. Koniecznie więc sprawdź, jakich zachowań na pogrzebie należy unikać.
Odpowiedni ubiór
Jeśli nie chcesz wzbudzić sensacji wśród żałobników oraz uczestników pogrzebu, to rzecz jasna unikaj wszelkich niestosownych strojów. Nie chodzi tu tylko o ubranie się na różowo czy na seledynowo, ale także o okazanie odpowiedniego szacunku zarówno zmarłemu, jego rodzinie, jak i całej religijnej czy świeckiej uroczystości pożegnania. Dlatego też panowie zrezygnujcie z przesadnie rozpiętych koszul, dodatkowo na krótki rękaw. Panie natomiast powinny stanowczo zrezygnować ze spódniczek mini i zbyt wysokich, wyzywających szpilek.
Punktualność
Jeśli spóźnisz się kilka minut na niedzielną mszę, to nic wielkiego się nie stanie, pewnie nawet nikt specjalnie nie zwróci na to uwagi. Zupełnie inaczej jest z pogrzebem. Na tę uroczystość po prostu nie wypada się spóźnić. Dlatego też bardzo dobrze oszacuj czas i wyjdź lub wyjedź z domu o odpowiedniej porze. Lepiej, byś był nawet 20 minut za wcześnie, niż 15 za późno.
Bez rozmów
Na pogrzebie nie wypada także rozmawiać. Na zwyczajnej mszy również, choć tam zamienienie kilku słów szeptem nie razi aż tak bardzo. Postaraj się więc powstrzymać wszystkie swoje komentarze oraz przemyślenia tylko dla siebie albo poczekaj z podzieleniem się nimi do zakończenia pogrzebu.
Bez narzucania się rodzinie
Pamiętaj również o tym, by nie narzucać się rodzinie oraz innymi bliskim zmarłego. Nie podchodź do nich, nie zadawaj pytań na temat okoliczności śmierci, przebiegu hospitalizacji, choroby. Nie jest to ani czas, ani miejsce. Nie próbuj także weryfikować żadnych plotek, które od kogoś zasłyszałeś. Jedynym momentem, kiedy możesz porozmawiać z rodziną, a raczej wyrazić kilka słów współczucia, jest chwila składania kondolencji, która odbywa się już po pochówku. Wówczas jest na to czas.
Zajmij odpowiednie dla siebie miejsce
Wiele osób ma tendencję do siadania w kaplicy cmentarnej blisko rodziny, nawet jeśli są tylko sąsiadami, znajomymi z pracy czy dawnymi krewnymi. Jeśli w kaplicy jest mało miejsca, to powinno być ono zarezerwowane tylko i wyłącznie dla rodziny zmarłego. Natomiast jeśli uroczystość żałobna odbywa się w kościele, to pamiętaj, że pierwsze ławki są przeznaczone dla najbliższych.
Pożegnanie ze zmarłym
Pożegnanie ze zmarłym to najbardziej smutna i intymna część ceremonii pogrzebowej. Teoretycznie ma prawo do niej każdy, czyli każdy może podejść do trumny, położyć swoją dłoń na dłoni zmarłego i w ten sposób pożegnać go w życiu doczesnym. Jednakże pamiętaj, że to naprawdę bardzo prywatna chwila i powinnaś uszanować fakt, że pierwszeństwo ma rodzina. Póki rodzina nie odejdzie od trumny, nie podchodź do niej. Poza tym, jeśli jesteś dla zmarłego jedynie daleką znajomą lub współpracownicą, raczej zrezygnuj z tego momentu pożegnania się.