Jak należy pomalować sufit?

Opiekun artykułu: piootrek
Advertising
Jak należy pomalować sufit?

Jak należy pomalować sufit?

Sufit, często traktowany jako obowiązkowo biała płaszczyzna, ma w sobie olbrzymi potencjał. Wprowadzenie na sufit koloru odpowiednio dobranego do ścian daje możliwości kształtowania pomieszczenia w rozmaity sposób, wpływając na jego estetykę i klimat. Sufity można wzbogacić w rozmaite dekoracje czy wmontować oprawy oświetleniowe w elementy podwieszane. Tak więc sufit to miejsce, które także może być piękne. Jak pomalować sufit, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Kiedy sufit powinien być biały?

    W typowych pomieszczeniach o wysokości 260 lub 270 cm sufit powinien być biały. Zastosowanie ciemniejszego koloru spowodowałoby optyczne obniżenie pomieszczenia, co w tym przypadku nie jest wskazane. W zasadzie można malować kolorową farbą sufity pomieszczeń wyższych od trzech metrów. Poza tym biały kolor jest neutralny – jeśli nie mamy konkretnej koncepcji aranżacji wnętrza, lepiej przy nim pozostać.

  • Między ścianą a sufitem

    Między ścianą a sufitem

    Gdy sufit i ściany mają być różnie pomalowane, bardzo istotna jest granica między nimi. Sytuacja jest prosta, gdy sufit i ściany są idealnie równe, wykończone gładzią gipsową, i jest między nimi kąt prosty. Wtedy można wykonać odcięcie w rogu i uzyskać bardzo ładny wygląd pomieszczenia. Niestety, na ogół występują różne nierówności i takie odcięcie bardzo by je podkreśliło. Trzeba zdecydować się na odcięcie na ścianie albo na suficie. Jeśli wybierzemy odcięcie na ścianie, będzie ona wydawać się niższa. Dlatego im wyższe jest pomieszczenie, tym niżej można wyznaczyć linię odcięcia. Z kolei w niskim pomieszczeniu linia ta powinna przebiegać jak najbliżej sufitu. Jeśli wybierzemy odcięcie na suficie, powstanie prostokąt otoczony ramką. To jest bardzo ciekawe rozwiązanie, sprawiające, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Bardzo ładnie wygląda takie odcięcie na suficie, gdy ściany łączą się z sufitem na półokrągło.

  • Kolor sufitu a kolor ścian

    Kolor sufitu a kolor ścian

    Kolorowy sufit nadaje pomieszczeniu nowy charakter, powoduje, że przestaje ono być zwykłe i banalne. Pomalowany na inny kolor niż ściany, będzie optycznie zamykał pomieszczenie, uwypuklając jednocześnie wszelkie krawędzie. Ciemniejszy sufit obniża optycznie, natomiast pomalowany błyszczącą farbą – rozświetla je. Ciekawy efekt można uzyskać, malując sufit tym samym kolorem co ściany, tylko w jaśniejszym odcieniu. Jeśli zależy nam na zdecydowanym obniżeniu optycznym pomieszczenia, należy pomalować sufit ciemnym kolorem i wykonać odcięcie poniżej sufitu (co najmniej 10 cm) na ścianie. Natomiast efekt optycznego podwyższenia pomieszczenia uzyskamy, malując sufit na kolor jaśniejszy niż ściany. Można efekt ten dodatkowo wzmocnić, aranżując podłogę też ciemniejszą od sufitu, a także stosując barwy chłodne. Ciemny sufit i podłoga spowodują natomiast, że pomieszczenie będzie się wydawało większe. Ciemne ściany i sufit przy jasnej podłodze stworzą z kolei wrażenie przestrzeni bardzo małej i ciasnej. Malując jednakowym mocnym kolorem sufit i ściany boczne, możemy wydłużyć pomieszczenia, a malując sufit i ścianę w głębi – skrócić je i poszerzyć.

  • Wygodne narzędzia

    Wygodne narzędzia

    Malowanie sufitu jest dość trudną pracą, jeśli posługujemy się tradycyjnymi narzędziami. Stojąc na drabinie, musimy mieć dostęp do pojemnika z farbą, co nie zawsze jest proste. Poza tym malując sufit, łatwo pochlapać się farbą. Dlatego warto zaopatrzyć się w nowoczesne narzędzia, które znacznie ułatwią nam pracę. Składany teleskopowo kij, na którym mocujemy wałek, umożliwia malowanie bez użycia drabiny. Dzięki wałkowi z okapnikiem unikniemy pochlapania farbą. Specjalny wałek z wbudowanym w trzonek zbiornikiem farby (jet roller) uwolni nas od konieczności ciągłego korzystania z pojemnika z farbą.