Jak kupić właściwy plecak?

Opiekun artykułu: bozka
Advertising
Jak kupić właściwy plecak?

Jak kupić właściwy plecak?

Plecak to bardzo praktyczny sprzęt, umożliwiający przewożenie różnych rzeczy, na ogół podczas wycieczek i wakacyjnych wyjazdów, ale nie tylko. Plecaka można używać także w mieście, ułatwia zakupy, nadaje się do przenoszenia laptopa, książek czy zeszytów, doskonale może zastąpić podręczną torebkę i torbę na zakupy. Nosząc rzeczy w plecaku, odciążamy kręgosłup i zachowujemy właściwą postawę, a jednocześnie mamy wolne ręce. Plecak będzie nam dobrze służyć, jeśli zaopatrzymy się we właściwy model. Jak kupić właściwy plecak, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Pamiętaj, że plecak dobrej jakości nie może być tani. Szukaj sprzętu dobrej, sprawdzonej firmy, udzielającej na swoje wyroby długiej, co najmniej pięcioletniej gwarancji.

Wskazówki:

Jeśli wybierasz się na dłuższy pobyt w jednym miejscu, a codziennie będziesz robić krótkie wycieczki, warto wziąć ze sobą dwa plecaki – duży, bazowy, na cały sprzęt, i mały na wycieczki. Mały można na czas podróży dopiąć do głównego plecaka (są takie wielofunkcyjne modele, gdzie mały plecak jest komorą plecaka dużego), potraktować jako torbę na podręczny bagaż albo złożyć i umieścić wewnątrz plecaka (najmniej praktyczne rozwiązanie).

  • Plecak miejski

    Plecak miejski

    Plecak, z którym będziesz poruszać się po mieście, nie powinien być zbyt duży, ale musi być wytrzymały. Często będziesz do niego wkładać dość ciężkie rzeczy – zeszyty i książki, cięższe zakupy, sprzęt sportowy. Plecak powinien być wyposażony w sporą liczbę kieszeni na różne drobiazgi, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Gdzieś trzeba umieścić dokumenty, pieniądze, klucze oraz środki higieniczne czy damskie kosmetyki. Potrzebujesz osobnego miejsca na telefon komórkowy, słuchawki czy butelkę wody. Praktyczny plecak ma z przodu umieszczoną siatkę, gdzie można włożyć sweter albo bluzę. Nieduże boczne kieszonki z siatki przydają się na bilety, chusteczki czy inne drobiazgi. Powinien być wykonany z wodoodpornego materiału, co zabezpieczy nasze rzeczy przed deszczem. Warto też wybrać plecak ciekawie się prezentujący, pasujący do naszego stylu ubierania się. Plecak miejski może być po prostu małym plecakiem sportowym, ale są też plecaki wykonane z tkanin czy ze skóry, nieraz bardzo eleganckie. Czasem plecak ma nam służyć do przenoszenia laptopa, wtedy musi mieć dodatkowo wzmocnione pasy, specjalną miękką wkładkę do zabezpieczenia sprzętu przed uszkodzeniem i paski mocujące go, by się nie przemieszczał, oraz kilka dodatkowych kieszeni na wyposażenie, na przykład zasilacz czy mysz.

  • Plecak turystyczny

    Plecak turystyczny

    Plecak turystyczny ma nam służyć w terenie. Musi być wodoodporny, szwy powinny być dodatkowo zabezpieczone przed wodą specjalną taśmą. Może być dodatkowo wyposażony w pokrowiec chroniący przed deszczem. Ponieważ z plecakiem będziemy się przemieszczać w różnych warunkach, nieraz przez długi czas, ważne jest, by był on odpowiednio skonstruowany. Przede wszystkim powinien mieć stelaż wewnętrzny. Czasy plecaków na niewygodnych stelażach z aluminiowych rurek już dawno minęły. Stelaż musi umożliwiać regulację i dostosowanie plecaka do własnej sylwetki. Obowiązkowe są pas biodrowy (odciąża kręgosłup) i pas piersiowy (zapobiega przesuwaniu się plecaka). Plecak turystyczny o większej pojemności powinien być dwukomorowy, z dolną komorą zapinaną na zamek błyskawiczny. Wkładamy tam cięższe rzeczy, których często potrzebujemy. Dzięki temu, żeby je wyjąć, nie musimy rozpakowywać całego bagażu. Duży plecak powinien także mieć w głównej komorze wyciągany komin. Bardzo ważne jest, by plecak miał dużo kieszeni wewnętrznych (pod klapą i z tyłu głównej komory) oraz zewnętrznych do przechowywania różnych drobiazgów, które są często potrzebne. Powinna też być możliwość dopięcia z boku, na dole i nad klapą różnej długości pasków do umocowania na przykład karimaty, namiotu czy śpiwora.

  • Jak dobrać plecak dla siebie?

    Aby kupić właściwy plecak, trzeba najpierw określić własne potrzeby: o jakiego typu wyjazd chodzi, jak długo będzie on trwał i jaki ekwipunek oraz w jakiej ilości mamy zamiar ze sobą zabrać. Od tego wszystkiego zależy wybór sprzętu. Jeśli będziesz wędrować w terenie wysokogórskim, plecak musi być wąski, by nie utrudniał poruszania się w ciasnych miejscach. Do biegów na orientację może się przydać plecak z wbudowanym pojemnikiem na wodę i specjalną rurką do picia, a także z dopiętym mapnikiem. Plecaki rowerowe mają kształt dostosowany do potrzeb rowerzysty – są wąskie, nie przylegają do pleców (mają specjalną siatkę) i są wyposażone w odpowiednie kieszenie, na przykład na kask rowerowy. Jeśli wyjeżdżasz na krótką wycieczkę, potrzebujesz niedużego plecaka, w którym umieścisz mapy, osobiste drobiazgi, prowiant, termos, apteczkę, zapasowe skarpetki i sweter oraz kurtkę od deszczu. Ale już na wyjazd tygodniowy potrzeba znacznie więcej. Wtedy decydujesz się już na duży, często dwukomorowy plecak. Jeśli wyjeżdżasz często, powinieneś mieć trzy plecaki – mały na kilkugodzinne i jednodniowe wypady, średni na dwu- i trzydniowe wycieczki i duży, dwukomorowy, na wyjazdy tygodniowe i dłuższe. Oczywiście pojemność plecaka zależy także od ilości potrzebnego sprzętu. Średni może zdecydowanie wystarczyć nawet na dwa tygodnie, jeśli nie zabierasz ze sobą dużo sprzętu, a na miejscu będziesz mógł przeprać swoje rzeczy. Natomiast jeśli wybierasz się na biwak w odludne miejsce i musisz wziąć ze sobą sprzęt biwakowy, paliwo i kuchenkę do gotowania, a także zapas żywności i wody – wtedy największy plecak będzie w sam raz.

Popularne tagi
  • wakacje
  • jak kupić plecak
  • backpacking
  • nocleg
  • wycieczka
  • podróż
  • schronienie
  • podróżowanie
  • sztuka przetrwania
  • plecak rowerowy
  • bagaż
  • jak wybrać plecak
  • plecak miejski
  • autostop
  • wyprawa
Zobacz również