Jak kształtować swój charakter?
Jak kształtować swój charakter?
Każdy z nas ma jakieś wady. Nie znaczy to jednak, że z takim „stanem posiadania” musimy się pogodzić. Możemy kształtować nasz charakter, pozbywając się wad i rozwijając zalety. Stajemy się dzięki temu osobą o silnej woli, kimś, kto panuje nad swoim życiem. Jak sobie radzić z pracą nad własnym charakterem, przeczytasz w tym artykule.
Przede wszystkim bilans
Zanim zaczniesz trudną pracę nad sobą, zrób zestawienie swoich cech korzystnych i wad – tak, jakbyś robił bilans zysków i strat w firmie. Musisz wiedzieć, co jest twoją mocną stroną, a jakich cech powinieneś się pozbyć (lub chociaż je nieco osłabić). To zestawienie będzie punktem wyjścia do twojej pracy nad sobą, więc wykonaj je solidnie. Wynotuj na jednym arkuszu papieru swoje wady, a na drugim – zalety. Prawdopodobnie zalet odkryłeś mniej niż wad – jeśli tak, to powinieneś popracować jeszcze nad swoją samooceną, bo nie jest najlepsza. Przez pewien czas wracaj do swoich list i uzupełniaj je. Możesz poprosić o pomoc osoby, którym ufasz. Na pewno wskażą ci jakieś twoje zalety, których sobie nie uświadamiasz.
Ćwicz silną wolę
Kształtuj swój charakter i ćwicz silną wolę, unikając pokus. Jeżeli lubisz zaglądać do Internetu i nie potrafisz oderwać się od przeglądania stron, by wrócić do pracy, możesz spróbować opanować ten zły nawyk. Radykalnym rozwiązaniem byłaby całkowita rezygnacja z korzystania z sieci w czasie pracy – poza oczywiście czynnościami służbowymi. Możesz jednak zrobić inaczej. Wyznacz sobie określony krótki czas na przerwę i wtedy przeglądaj ulubione strony. Przekonasz się, że coraz łatwiej będzie ci wrócić do pracy po takim przerywniku. Zapanujesz nad złym nawykiem. Jeśli jesteś łakomczuchem i nie potrafisz powstrzymać się przed zjedzeniem całej tabliczki czekolady naraz, kup swoją ulubioną czekoladę i ustal, w jakim tempie ją zjesz. Potem postaraj się dotrzymać tej umowy i zjadać nie więcej, niż ustaliłaś – na przykład 4 kostki dziennie. W ten sposób zapanujesz na łakomstwem.
Działaj etapami
Nie załamuj się, jeśli coś ci się nie udało, próbuj dalej. Nie wyznaczaj sobie też zbyt ambitnych celów – osoba leniwa nie stanie się z dnia na dzień tytanem pracy, a bałaganiara – perfekcyjną panią domu. Opracuj sobie listę celów cząstkowych i nagradzaj się, kiedy je osiągniesz (byle nie powrotem do dawnych nawyków!). Te nagrody raczej powinny utrwalać postawy pozytywne. Jeśli udało ci się pokonać lenistwo i codziennie wieczorem wychodzisz na spacer, niech nagrodą będzie atrakcyjna wycieczka na cały dzień. A za pokonanie łakomstwa i schudnięcie zdecydowanie należy się weekend w SPA!
Rozwijaj swoje zalety
Praca nad własnym charakterem nie polega jedynie na pozbywaniu się postaw negatywnych. Aby być osobą lubianą i atrakcyjną, warto także rozwijać swoje zalety. Jesteś uważany za osobę odpowiedzialną? Wypatruj okazji, kiedy mógłbyś się tą odpowiedzialnością wykazać, i rozwijaj ją. Ty z kolei jesteś troskliwa i opiekuńcza? Zaoferuj innym pomoc i opiekę, wykaż się tym, co w tobie najlepsze. Budując swój pozytywny wizerunek, trzeba jednak pamiętać, by być skromnym – jeśli nasze zadowolenie z siebie przerodzi się w pychę, dużo pracy nas czeka, żeby się tej wady pozbyć.