Jak dbać o nasze środowisko?

Opiekun artykułu: lord
Advertising
Jak dbać o nasze środowisko?

Jak dbać o nasze środowisko?

Każdy chyba słyszał o efekcie cieplarnianym i o degradacji środowiska naturalnego. Sprawy te wydają się nam jednak bardzo odległe. Nie widzimy związku między problemami globalnymi a naszym codziennym życiem. Tymczasem to właśnie nasz styl życia decyduje o kondycji planety, na której żyjemy. Co zatem możemy zrobić dla Ziemi? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Advertising
Advertising
Warto zapamiętać:

Stopień wpływu człowieka na środowisko i zużycia jego zasobów określa wskaźnik zwany śladem ekologicznym (ang. footprint). Ślad ekologiczny dla Polski prawie dwukrotnie przekracza średni ślad ekologiczny dla wszystkich mieszkańców planety. Oznacza to, że zużywamy dwa razy więcej zasobów planety, niż na nas przypada. Swój ślad ekologiczny możesz zmierzyć na stronie www.wwf.pl/mozesz_pomoc/dzialaj_teraz/slad_ekologiczny/.

Ostrzeżenia:

Bardzo niebezpieczne jest palenie śmieci w piecach na paliwo stałe. Z tworzyw sztucznych wydzielają się w tych warunkach bardzo szkodliwe związki chemiczne. Są one niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci.

Wskazówki:

Nigdy nie wyrzucaj do śmieci starego telefonu komórkowego. Do jego zbudowania zużyto bardzo wiele cennych surowców, które można odzyskać w procesie recyklingu. Natomiast aparat rozkładający się na wysypisku stanie się źródłem wielu toksycznych substancji, które przenikną do wód podskórnych.

  • Czy jedna Ziemia wystarczy nam do życia?

    Czy jedna Ziemia wystarczy nam do życia?

    Mieszkańcy krajów rozwiniętych na ogół nie zdają sobie sprawy, że zużywają za dużo zasobów planety. Aby wyprodukować, zmagazynować i przetransportować towary, które są nam potrzebne do życia, potrzebujemy energii, wody, powierzchni. Ziemia wydaje nam się ogromna i nie uświadamiamy sobie, że mogłoby tego zabraknąć. A tak niestety jest. Zasoby surowców naturalnych pomału się wyczerpują. Brakuje wody. Powietrze jest zanieczyszczone. Gromadzimy mnóstwo odpadów, z którymi nie mamy co zrobić. Wycinamy dla zysku lasy tropikalne, będące przecież płucami naszej planety. Eksploatujemy planetę w takim stopniu, że nie może ona się odnowić. Na nasze potrzeby jest zwyczajnie za mała. Drugiej Ziemi jednak do dyspozycji nie mamy, więc musimy zacząć dbać o swoje środowisko.

  • Oszczędzaj wodę

    Oszczędzaj wodę

    Wiele osób, mając w perspektywie płacenie wysokich rachunków, stara się oszczędzać wodę. Nadal jednak wiele możemy w tej sprawie zrobić. Przede wszystkim warto sprawdzić instalację domową i usunąć wszelkie nieszczelności. Można też rozważyć wymianę baterii w łazience i kuchni na takie, które pomagają nam oszczędzać wodę. Każdy może znaleźć model, który będzie mu odpowiadał, na przykład baterie z mieszaczem, perlatorem czy fotokomórką. Dużo wody zaoszczędzimy również po zamontowaniu specjalnej końcówki prysznica. Kolejny problem to spłuczka w toalecie. Jeżeli nie mamy urządzenia, które umożliwia wybór ilości spuszczanej wody, można poradzić sobie domowym sposobem. W rezerwuarze umieszczamy plastikową butelkę, co powoduje, że nie napełnia się on do końca, a więc zużywamy mniej wody. Aby oszczędzić wodę, warto brać prysznic, zamiast kąpać się w wannie, a do mycia naczyń zainstalować zmywarkę. Zawsze też zakręcaj kran podczas mycia zębów!

  • Oszczędzaj energię

    Oszczędzaj energię

    Jest bardzo wiele możliwości zaoszczędzenia energii, co korzystnie wpływa na nasz domowy budżet. Przede wszystkim warto zainwestować w energooszczędne świetlówki albo, jeszcze lepiej, w oświetlenie ledowe. Jeśli zastąpisz ledem zwyczajną żarówkę, w ciągu roku oszczędzisz co najmniej kilkadziesiąt złotych. Jest to bardzo opłacalne. Ogród można oświetlić lampami fotowoltaicznymi, które czerpią energię ze Słońca. Kupując urządzenia gospodarstwa domowego, decydujmy się na takie, które mają odpowiednią klasę energetyczną – są energooszczędne. Bardzo prostym sposobem oszczędzania energii jest wyłączanie urządzeń elektronicznych ze stanu stand-by. Gdyby robili to wszyscy mieszkańcy naszego kraju, oszczędzilibyśmy rocznie tyle prądu, ile produkuje mała elektrownia.

  • Segreguj odpady

    Segreguj odpady

    Segregowanie odpadów to nie tylko podział domowych „śmieci” na papier, plastik i szkło, o co zresztą dba już większość gmin. Warto także kompostować odpady biodegradowalne. Właściciele ogrodów mogą skorzystać z bogatej oferty kompostowników tradycyjnych oraz termicznych. Trzeba pamiętać o odpadach toksycznych i elektrośmieciach, które należy oddawać do specjalnych punktów zbiórki. W Internecie można znaleźć ich adresy. Nie wolno, jak często jest to praktykowane, wyrzucać ich byle gdzie czy wywozić do lasu. Kupując urządzenia AGD, stare możemy oddać do sklepu. Działają też wyspecjalizowane firmy zajmujące się zbiórką sprzętu przeznaczonego do utylizacji. Poza tym w wielu sklepach znajdują się obecnie pojemniki na zużyte baterie.

Popularne tagi
  • czym usunąć osad z muszli sedesowej
  • oświetlenie ledowe
  • zastosowanie sody oczyszczonej
  • usuwanie gumy do żucia
  • rura
  • przygotowanie toniku różanego
  • środki chemiczne
  • pompony
  • sok cytrynowy
  • czajnik
  • mikrofibra
  • jak konserwować żelazko
  • jak samodzielnie przygotować spray bakteriobójczy
  • porządkowanie kuchni
  • higiena