Co wziąć pod uwagę przy zakupie telewizora LCD?
Co wziąć pod uwagę przy zakupie telewizora LCD?
Wybór telewizora, który urozmaici salon, nie zawsze jest prostą sprawą. Żeby wybrać odpowiedni sprzęt, z którego będzie się zadowolonym, należy dobrze zastanowić się, porównać ceny, a przede wszystkim wiedzieć, na co zwracać uwagę. W sklepach ze sprzętem elektronicznym można znaleźć dużo rodzajów telewizorów, więc sztuką jest znaleźć ten, który będzie najlepiej dopasowany do potrzeb.
Co jest najważniejsze?
Szczególnie istotną kwestią przed zakupem telewizora jest uświadomienie sobie własnych potrzeb i odpowiedzenie na pytanie: jaki telewizor jest potrzebny? Duży, mały, z bardzo dobrą rozdzielczością, z gorszą, z możliwością połączenia USB? Są to ważne kwestie, ponieważ zawężają wybór, a jednocześnie mają wpływ na cenę. Poza tym jeżeli nie potrzebuje się wielkiego telewizora, nie warto decydować się na niego tylko, dlatego że ma korzystną cenę, np. duży odbiornik w cenie mniejszego. Może okazać się, że teoretycznie korzystna oferta nie posiada innych potrzebnych elementów, a telewizor jest za duży i nie pasuje do pokoju, w którym ma się znajdować.
Dobry producent
Wybór producenta sprzętu jest ważny i powinien być przemyślany. Niestety, wiele osób kieruje się myślą: skoro mam coś jednej marki, np. DVD, to dokupię telewizor tej samej i będą ładnie wyglądały na półce. Przywiązanie do marki jest istotne, zwłaszcza dla samej firmy, jednak warto dać szansę również innym producentom. Jeżeli sprzęt ma takie same parametry, jak znanej marki, ale niższą cenę, nie oznacza to, że jest gorszy. Trzeba pamiętać, że przodujący na rynku elektronicznym producenci często mają droższy sprzęt nie ze względu na jakość, ale właśnie ze względu na to, czyje logo go ozdabia.
Czas reakcji
Decydując się na telewizor LCD, warto wziąć pod uwagę to, co jest jedną z jego charakterystycznych cech, mianowicie czas reakcji. Wiąże się to z szybkością, z jaką telewizor, a dokładniej ekran, reaguje na zmiany obrazu. Gdy jest ona zbyt wolna, wówczas pojawia się śnieżenie i gorzej ogląda się obrazy, w których akcja dzieje się szybciej, np. sport lub filmy akcji. Z tego powodu, wybierając odbiornik, należy zwrócić uwagę na czas reakcji. Żeby obraz zmieniał się bez zarzutu, czas taki powinien wynosić maksimum 4 ms. Jeśli będzie dłuższy, można szybko być niezadowolonym z wybranego sprzętu.
Kontrast i jasność
Oglądanie programów telewizyjnych ma być przyjemnością, a nie mrużeniem oczu i niezadowoleniem z obrazu, który wydaje się mieć problem z odbiorem koloru lub przesadnie je podkolorowuje. Jasność i kontrast, czyli odbiór bieli i czerni, jest istotną sprawą przy wyborze telewizora. Niestety w wyniku marketingowego parcia producentów, chcących zagwarantować jak najlepszą jasność, bywa ona ustawiana na poziomie, który jest już nie do zniesienia dla oczu. Warto o tym pamiętać i nie ulegać zbyt łatwo reklamom, które mówią, że obraz w danym odbiorniku jest wyjątkowy pod kątem jasności. Lepiej sprawdzić dokładnie, jaka jest wartość jasności i kontrastu w danym telewizorze LCD. W miarę możliwości powinno się sprawdzić obraz w sklepie, żeby wiedzieć, jak wygląda w rzeczywistości i dopiero wtedy podjąć decyzję. Często lepiej zakupić sprzęt o nieco słabszych parametrach w tej kwestii, niż odczuwać dyskomfort w czasie oglądania.