Co warto wiedzieć o obserwowaniu ptaków?

Opiekun artykułu: dagaa
Advertising
Co warto wiedzieć o obserwowaniu ptaków?

Co warto wiedzieć o obserwowaniu ptaków?

Obserwowanie ptaków to nieco zapomniane, choć bardzo ciekawe hobby. Szczególnie jest warte polecenia dla mieszkańców miast, gdyż zapewnia im porcję zdrowego ruchu, kontakt z naturą i przebywanie przez pewien czas w ciszy, z dala od zgiełku, zatrutego spalinami powietrza i elektromagnetycznego smogu. Obserwatorzy ptaków powinni znać pewne zasady i ich przestrzegać. Najważniejsze kwestie omówiono w tym artykule.

Advertising
Advertising
  • Gdzie można obserwować ptaki?

    Gdzie można obserwować ptaki?

    Ptaki można w zasadzie obserwować wszędzie, nawet na własnym balkonie, o ile odwiedzają nas jeszcze jakieś oprócz wszędobylskich gołębi. Wystarczy pójść na spacer do parku czy na stary cmentarz, by spotkać wiele ciekawych ptaków. Najciekawsze okazy znajdziemy oczywiście w parkach krajobrazowych czy narodowych oraz na obszarach chronionych. Obowiązuje tam odpowiednie zachowanie, m.in. wolno się poruszać jedynie oznakowanymi trasami. Należy pamiętać, że śledzenie interesującego okazu ptaka nie jest usprawiedliwieniem dla wkroczenia na teren prywatny, którego właściciel sobie tego nie życzy.

  • Jak się przygotować do obserwacji ptaków?

    Jak się przygotować do obserwacji ptaków?

    Zanim przystąpimy do obserwacji ptaków, trzeba zdobyć chociaż podstawową wiedzę na ich temat. Warto zaopatrzyć się w atlas ptaków i często go przeglądać, oglądać zdjęcia ptaków (wiele ciekawych fotografii znajdziemy na blogach innych miłośników ptaków), poznać sylwetki ptaków w locie. Ptaki można rozpoznawać na podstawie ich wyglądu, sylwetki w locie oraz śpiewu i innych wydawanych przez nie dźwięków.

  • Jaki sprzęt jest nam potrzebny?

    Jaki sprzęt jest nam potrzebny?

    Na początek wystarczy zwykły notes i coś do notowania oraz szkicowania. W teren nie zabieramy ze sobą atlasu, korzystanie z niego byłoby niewygodne, a szelest kartek mógłby spłoszyć obserwowanego ptaka. Zamiast tego sporządzamy szkic i krótki opis. Bardzo przydatna jest lornetka. Aparat fotograficzny z dobrym zoomem umożliwi sfotografowanie ciekawych okazów wypatrzonych podczas obserwacji.

  • Jak należy się zachować w czasie obserwacji?

    Jak należy się zachować w czasie obserwacji?

    Podczas obserwacji ptaków należy zachować spokój i ciszę. Nie powinno się poruszać w terenie zbyt dużą grupą, hałasować czy śmiecić. Obserwator ptaków nie powinien pozostawiać śladów swojej bytności w terenie ani tym bardziej przeszkadzać innym, zwłaszcza że przy okazji spłoszyłby ptaki. Gdy dostrzeżemy ciekawy okaz ptaka, trzeba się zatrzymać i zachować ciszę. Fotografowanie i nagrywanie głosów ptaków także wymaga zachowania ciszy i ostrożności, ptaki nie powinny być niepokojone. Jeśli chcemy obserwować i fotografować ptaki niedaleko ich gniazd czy kolonii, miejsc noclegowych czy miejsc żerowania albo tokowisk, powinniśmy korzystać z postawionych w terenie czatowni obserwacyjnych lub pozostawać w ukryciu.

  • Czego nie powinno się robić?

    Czego nie powinno się robić?

    Przede wszystkim nie powinno się naruszać przepisów obowiązujących w parku narodowym czy na obszarze chronionym, a więc na przykład schodzić z oznakowanej ścieżki. Nie można hałasować, głośno rozmawiać czy krzyczeć, odtwarzać muzyki. Nie powinno się brać ze sobą na obserwację psa, a tym bardziej puszczać go bez smyczy. Nie należy zbliżać się do ptasich gniazd, żerowisk czy tokowisk. Gniazd absolutnie nie wolno dotykać, zwłaszcza jeśli są w nich jajka lub pisklęta. Jeśli wykonujemy fotografie, należy maksymalnie ograniczyć używanie lampy błyskowej.