Co można wyczytać z charakteru pisma danej osoby?
Co można wyczytać z charakteru pisma danej osoby?
Na podstawie pisma można bardzo wiele powiedzieć o człowieku. Zajmuje się tym grafologia. Przyjrzenie się czyjemuś pismu może pomóc w zrozumieniu tej osoby i ułatwić budowanie relacji z nią. W ten sposób możemy także lepiej zrozumieć samego siebie. Cechy pisma mówią wiele o charakterze i temperamencie człowieka, jego emocjach, możliwościach i ograniczeniach. I choć nie wszystko z pisma da się wyczytać (nie powie nam nic o naszej przyszłości, wieku czy orientacji religijnej), analiza grafologiczna dostarcza naprawdę cennych informacji.
Linia pisma mówi o tobie
Najłatwiej ocenić układ linii pisma, gdy tekst został zapisany na czystej, niepoliniowanej stronie. Osoba opanowana, spokojna, panująca nad emocjami i zdecydowana pisze prosto, linia pisma nie kieruje się do góry ani nie opada. Jeśli pismo jest skierowane w dół, osoba pisząca może być zmęczona, pesymistycznie nastawiona do życia, smutna, zrezygnowana, sceptyczna. Natomiast ktoś kipiący energią, silny, pełen życia i radosny często pisze tak, że linia pisma jest skierowana w górę. Gdy pismo faluje, linia wznosi się, a po chwili opada, mamy do czynienia z żywiołową i spontaniczną osobą, która może okazać się nieprzewidywalna, kieruje się bowiem intuicją, a nie racjonalnymi przesłankami.
O czym świadczy pochylenie pisma?
To, czy litery naszego pisma są proste, czy pochylone, mówi wiele o naszych emocjach. Pismo proste znamionuje osobę opanowaną, spokojną, na której można polegać, ale może też świadczyć o tym, że ktoś ukrywa swoje uczucia, być może jest do tego zmuszony. Często taka osoba jest lekko wycofana, nie angażuje się w wydarzenia, pozostaje obserwatorem. Ludzie asertywni, pewni swojej wartości, otwarci i łatwo nawiązujący relacje z innymi pochylają pismo w prawo. Ukrywający emocje i zamknięci w sobie ludzie, którzy silnie się kontrolują, nie działają spontanicznie, a jednocześnie są bardzo rzetelni, pochylają litery w lewo. Pismo zmienne świadczy o braku poczucia własnej tożsamości, niepewności i nieprzewidywalności.
O czym mówi twój podpis?
Osoba, która ukrywa to, kim naprawdę jest, zapisuje swoje imię niewyraźnie. Z kolei nieczytelnie zapisane nazwisko może świadczyć o braku satysfakcji ze swojej pracy. Mała pierwsza litera w podpisie wskazuje na osobę nieśmiałą, a szczególnie duża – egoistyczną i władczą. Podpis, w którym litery są czytelne, wielkie litery są proporcjonalnie większe od małych, a poziome elementy są skierowane ku górze, prawdopodobnie złożyła osoba godna zaufania, pozytywna, optymistycznie nastawiona do życia i łatwo nawiązująca kontakty z innymi.