Żywienie gekona – podstawowe zasady
Żywienie gekona – podstawowe zasady
Odpowiednie żywienie gekonów jest bardzo ważne dla ich zdrowia i kondycji. Błędy dietetyczne powodują zaburzenia rozwojowe, choroby, a nawet mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Dostępna jest gotowa karma dla gekonów, bardzo dobrze służy im jednak pokarm świeży. Wymaga to jednak pewnego zachodu. Zbilansowana dieta dla gekona składa się z żywych owadów oraz ich larw, czasem owoców, a także suplementów. Ilość pokarmu i jego rodzaj zależą od wieku i płci zwierzęcia (inaczej karmimy młode gekony, inaczej osobniki dorosłe albo ciężarne samice), a także od gatunku. Na przykład gekon lamparci to zdeklarowany mięsożerca, a gekon olbrzymi jest wszystkożerny i nie można go karmić wyłącznie owadami.
Nie powinno się podawać gekonom pożywienia z ręki – zanika wówczas u tych zwierząt naturalny dla nich odruch polowania.
Dietę ciężarnych samic można uzupełnić i wzbogacić, podając im kilkudniowe, nieowłosione mysie oseski.
Czym karmić gekona?
Podstawą diety gekona powinny być żywe owady. Godne polecenia są mączniki. Najlepiej podawać mączniki świeżo po wylince, kiedy mają jeszcze miękki pancerz. Inny popularny pokarm to świerszcze. Podaje się także szarańcze, karaczany oraz larwy moli woskowych.
Jak podawać pokarm?
Świerszcze wypuszcza się do terrarium. Warto włożyć też kawałki owoców, na przykład jabłek, które będą pokarmem dla świerszczy. Larwy owadów podajemy w miseczce o wysokości około 2,5 cm, oprószone preparatem witaminowym.
Owoce w diecie gekona
Gekonów wszystkożernych nie powinno się karmić wyłącznie owadami, potrzebują one także pokarmu roślinnego. Jednak karmienie tych jaszczurek jedynie owocami to poważny błąd dietetyczny, potrzebują one bowiem wapnia oraz protein.
Jak często karmi się gekony?
Na ogół gekony karmi się co dwa – trzy dni. Młodym osobnikom podajemy pokarm codziennie. Gekony dobrze znoszą okresy, gdy są pozbawione pokarmu, gdyż gromadzą zapasy tłuszczu w ogonie. Co kilka tygodni należy przerwać podawanie pokarmu na kilka lub nawet kilkanaście dni. Takie głodówki utrzymują zwierzę w lepszej kondycji. Nie należy jednak stosować głodówek w przypadku ciężarnych samic oraz oczywiście młodych osobników.
Suplementy
Gekony potrzebują witamin oraz składników mineralnych, między innymi wapnia. W terrarium można umieścić miseczkę z preparatem witaminowym. Warto podawać gekonom także pokruszoną sepię, gdyż jest to doskonałe źródło wapnia i fosforu. Żywe larwy owadów także posypujemy preparatem witaminowym. Aby żywa karma była bardziej wartościowa, kilka godzin przed podaniem gekonom owady karmimy owocami, warzywami oraz płatkami zbożowymi z dodatkiem preparatów witaminowych.
Woda
Gekony powinny mieć stale dostęp do miseczki ze świeżą wodą. Naczynie trzeba regularnie myć, a wodę wymieniać.
Pokarm konserwowany
Można podawać gekonom pokarm konserwowany, na przykład puszkowane świerszcze, ale nie powinien to być jedyny, ani tym bardziej podstawowy składnik ich diety. Gekony są drapieżnikami, a zatem polują, w naturze nie spożywają martwego pokarmu.