Zastosowanie olejku z mięty pieprzowej w domu

Zastosowanie olejku z mięty pieprzowej w domu
Olejki zapachowe są od dawna znane i stosowane, choć głównie w kosmetyce i medycynie. Poprawiają urodę oraz wspomagają leczenie niektórych problemów zdrowotnych. Stanową tym samym tanie i łatwo dostępne lekarstwo. Jednak olejki, w tym olejek z mięty pieprzowej, można wykorzystać również na kilka innych sposobów.
Do farby
Intensywny zapach farby towarzyszy każdemu remontowi. Wymaga długiego wietrzenia pomieszczeń, co nie zawsze jest komfortowe. Żeby tego uniknąć, warto dodać do puszki z farbą 5 – 10 kropli olejku z mięty pieprzowej, a nieładny zapach zostanie zneutralizowany.
Choroba lokomocyjna
Nudności i zawroty głowy w czasie jazdy samochodem to częsty problem, zwłaszcza wśród dzieci. Olejek z mięty pieprzowej skutecznie pomaga zniwelować lub zmniejszyć objawy. Wystarczy przed rozpoczęciem jazdy posmarować nadgarstki oraz brzuch odrobiną olejku. Buteleczkę z olejkiem można wziąć ze sobą i wdychać w trakcie jazdy, co skutecznie orzeźwia.
Usuwanie bakterii
W domu jest wiele miejsc, w których mogą rozwijać się bakterie. Żeby do tego nie dopuścić, warto przed ich umyciem spryskać je olejkiem z mięty pieprzowej. Działa on przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Po spryskaniu powierzchni należy pozostawić go na 5 minut, a następnie przetrzeć czyszczoną powierzchnię wilgotną gąbką.
Na koncentrację
Olejek z mięty może wspomóc także koncentrację oraz pamięć. Wystarczy nalać jedną kroplę na język, jedną pod nos i wdychać w trakcie nauki lub wykonywanych zadań. Łatwo będzie zauważyć, że obowiązki wydadzą się łatwiejsze niż wcześniej.
Na myszy
Chociaż problem ze szkodnikami takimi jak myszy jest już rzadkością, wciąż jednak może się przytrafić. Do tępienia szkodników, zamiast typowej łapki, można użyć olejku z mięty. Wystarczy nasączyć nim płatki kosmetyczne lub niewielkie bawełniane ścierki i porozkładać w miejscach, w których myszy się pojawiają, albo przy szczelinach, przez które gryzonie mogą dostać się do środka.
Na gorączkę
Przydatność olejku z mięty pieprzowej łatwo zauważyć również w czasie zachorowania na grypę lub w czasie przeziębienia. Dodanie 3 – 4 kropli olejku do herbaty lub innego ciepłego napoju pozwala na zmniejszenie gorączki lub stanu podgorączkowego poprzez zmobilizowanie ciała do pocenia się i tym samym wypocenia wirusów.