Zasady wyrabiania paszportu dla psa

Opiekun artykułu: mateussz
Advertising
Zasady wyrabiania paszportu dla psa

Zasady wyrabiania paszportu dla psa

Niektórzy nie wyobrażają sobie podróży bez ukochanego pupila, inni zabierają go ze sobą jedynie okazyjnie. Niezależnie od sytuacji, jeżeli jest to wyjazd zagraniczny, pies powinien posiadać paszport. Bez niego niezostanie wpuszczony do wielu krajów jako potencjalne źródło chorób. W związku z tym warto zadbać o dopełnienie formalności.

Advertising
Advertising
  • Paszport dla kogo?

    Paszport dla kogo?

    Paszport wyrabiany zwierzęciu w Polsce jest ważny jedynie na terenie Unii Europejskiej, Watykanu i Arabii Saudyjskiej. Jeżeli jest to podróż do innego kraju, wówczas trzeba sprawdzić w ambasadzie lub w Internecie, jakie zasady wwozu zwierząt domowych obowiązują w danym regionie. Dodatkowo, warto wiedzieć, że polskie i europejskie przepisy paszportowe regulują w tej kwestii nie tylko przepływ psów, ale również kotów i fretek.

  • Numer identyfikacyjny

    Zanim przejdzie się do wyrabiania paszportu, trzeba nadać psu numer identyfikacyjny. Odbywa się to u weterynarza i jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wszczepienie zwierzakowi mikroczipu. Drugi to tatuaż na ciele psa. Nadanie czipu jest zależne od decyzji Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Numer identyfikacyjny przydaje się również wtedy, gdy nie wyjeżdża się za granicę, ponieważ pozwala odnaleźć zwierzaka, jeśli dojdzie do jego zaginięcia.

  • Ważne szczepienia

    Ważne szczepienia

    Przed wyrobieniem paszportu trzeba zadbać o wszystkie szczepienia dla zwierzęcia. Dotyczy to przede wszystkim szczepień przeciwko wściekliźnie. Powinny być one ważne, w przeciwnym razie paszport nie zostanie wydany. Jednocześnie trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszą są opłaty za szczepienia. W zależności od weterynarii mogą one osiągać różne sumy. Druga to przewóz za granicę szczeniaków, które nie przekroczyły jeszcze 3 miesięcy. Lepiej zrezygnować z wyjazdów z nimi, ponieważ tak małe pieski nie są jeszcze szczepione na wściekliznę.

  • Wydawanie paszportu

    Wydawanie paszportu

    Wydanie paszportu następuje u lekarza weterynarii i jest za nie pobierana opłata. Wynosi ona 51 złotych, w tym 30 złotych dla lekarza za wizytę oraz 21 złotych za wydanie dokumentu. W dokumencie będą znajdować się podstawowe informacje o psie – jego imię, zdjęcie, rasa, wiek, a przede wszystkim informacje o zdrowiu zwierzęcia i aktualnych szczepieniach. Otrzymany paszport jest ważny do końca życia psa.

  • Poza Unią Europejską

    Poza Unią Europejską

    Osoby, które chcą podróżować ze zwierzakami poza Unią Europejską, muszą zainteresować się tym, jakie przepisy ich obowiązują. Wydany w Polsce paszport nie obowiązuje poza Unią, gdyż nie obowiązują tam regulacje o wściekliźnie, które znajdują się we Wspólnocie. Od tych przepisów istnieją jednak wyjątki, do których należą: Lichtenstein, Andora, Szwajcaria, San Marino.