Zasady leczenia anemii u psa
Zasady leczenia anemii u psa
Anemia może wystąpić nie tylko u ludzi. Psy także mogą cierpieć z jej powodu i trzeba temu jak najszybciej zapobiegać. Nieleczona lub późno wykryta anemia może stać się przyczyną rozwoju znacznie poważniejszych chorób. Aby szybko poradzić sobie z chorobą pupila, trzeba go uważnie obserwować.
Przyczyny anemii
Powody pojawienia się anemii u psa mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej wymienia się wśród nich:
* pchły,
* rany zewnętrzne,
* rany wewnętrzne,
* choroby.
Przy tym myśląc o pchłach, należy myśleć o ich dużej ilości, nie o pojedynczych egzemplarzach znalezionych w futrze.
Objawy anemii
Aby rozpocząć leczenie, konieczne jest rozpoznanie objawów anemii. Wśród nich znajdują się symptomy widoczne gołym okiem., które można zaobserwować samodzielnie. Są to przede wszystkim: znaczne osłabienie, apatia, przyśpieszone bicie serca, blade powieki oraz dziąsła, które powinny być różowe.
Odpowiednie mięso
Chcąc poprawić zdrowie psa, należy włączyć do jego diety mięso bardzo bogate w białko, wspomagające produkcję czerwonych krwinek. Najlepiej sprawdza się mięso z indyka, kurczaka, wołowina. Ze względu na mięsne odżywianie zwierzaka, dodanie do jadłospisu takich smakołyków nie powinno być problemem.Dodatkowo można spróbować podawać pupilowi ekstrakt z wątroby, dostępny w sklepach ze zdrową żywnością lub u weterynarza. Znajduje się w nim mnóstwo żelaza oraz witaminy B, jednak przed podaniem potrzebna jest konsultacja lekarska.
Zboże dla psa
Psy lubią zboże, więc podawanie go nie będzie problemem. Jeżeli zwierzak ma anemię albo jest nią zagrożony, dobrze jest podawać mu 1 – 2 łyżki jęczmienia bądź pszenicy dziennie. Pozwoli to dostarczyć organizmowi zwierzaka cennej chlorelli, która sprzyja powstawaniu mocnych czerwonych krwinek.
Witamina C dla psa
Warto zakupić w sklepie zoologicznym lub poprosić weterynarza o polecenie witaminy C, która jest niezbędna w walce z anemią. Witamina ma zdolności absorbowania żelaza, czyli poprawia jakość krwi oraz prowokuje zwiększenie się ilości hemoglobiny.