Zasady karmienia ptaków w czasie zimy

Opiekun artykułu: olkaa
Advertising
Zasady karmienia ptaków w czasie zimy

Zasady karmienia ptaków w czasie zimy

Zima, pełna śniegu i mroźna to trudny okres przede wszystkim dla ptaków. Mróz, utrudniony dostęp do pokarmu oraz wody sprawiają, że ptaki, które nie odlatują na zimę do ciepłych krajów, mają utrudnione życie. W tym trudnym czasie człowiek powinien pomóc im przetrwać poprzez dokarmianie. Jednak powinno być ono umiejętne, tak żeby nie poczyniło szkód wśród ptasiej rodziny.

Advertising
Advertising
  • Kiedy rozpocząć dokarmianie?

    Kiedy rozpocząć dokarmianie?

    Dokarmianie ptaków to bardzo dobry pomysł, jednak tylko w określonym czasie. Wiosną, latem, jesienią czy nawet bezśnieżną zimą nie jest to konieczne. Może nawet zaszkodzić, ponieważ przyzwyczaja ptaki do łatwego pożywienia i zabija ich wrodzony instynkt. Dodatkowo prowadzi do większego zanieczyszczenia budynków, gdyż przyzwyczajone do pokarmu ptaki przylatują w coraz większej ilości, brudząc balkony oraz parapety. Natomiast gdy panuje mróz i spadło dużo śniegu, można rozpocząć wspieranie ptaków odpowiednim jedzeniem. Koniec dokarmiania powinien być zbieżny z nadejściem wiosny, kiedy śnieg znika i mogą już samodzielnie szukać pokarmu.

  • Karmnik dla ptaków

    Karmnik dla ptaków

    Ptaki można dokarmiać albo rozsypując pokarm w czystym miejscu w lesie lub pod krzakiem, albo przy pomocy karmnika dla ptaków. W sklepach zoologicznych można kupić je bez problemu, ale równie łatwym sposobem jest zbudowanie go samodzielnie, z kilku desek. Karmnik nie musi być arcydziełem stolarskim. Ma za zadanie zapewnić miejsce dla ptaków oraz pokarmu i osłonę jedzenia przed wiatrem, który mógłby je rozsypać. Można go ustawić na balkonie albo zawiesić na drzewie w ogrodzie. Na spód karmnika warto położyć tackę albo papier, dzięki któremu łatwiej będzie utrzymać porządek.

  • Pokarm dla ptaków

    Pokarm dla ptaków

    Podając ptakom jedzenie, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, robić to regularnie, codziennie podając pokarm w niewielkich porcjach. Po drugie, podając odpowiednią karmę, która nie zaszkodzi żadnemu gatunkowi. Zepsute pożywienie, spleśniały chleb lub fermentujące warzywa nie są dobrym posiłkiem i mogą doprowadzić nawet do śmierci ptaków. Najlepiej przygotowywać dla zwierząt ziarna, kawałki daktyli i rodzynków, pokrojone orzechy, trochę chleba lub bułki oraz niesoloną słoninę. Ważne jest także zapewnienie ptakom wody. W czasie zimy jest o nią bardzo trudno, więc w karmniku powinna znaleźć się miseczka lub specjalny dozownik na wodę.

  • Pokarm ze sklepu

    Pokarm ze sklepu

    Jeżeli nie ma się czasu na samodzielne przygotowywanie mieszanek dla ptaków ani budowanie karmnika, można skorzystać z gotowych rozwiązań. W sklepach zoologicznych dostępne są zimowe kule z pokarmem dla dzikich ptaków. Poza różnymi rodzajami ziarna zawierają one niezbędny do przetrwania zimy tłuszcz. Można kupić je w malej lub dużej wersji, za niewielką cenę 1,60 – 3,50 zł, w zależności od wielkości kuli. Jest ona zamknięta w siateczce z dziurkami, przez którą ptaki mogą wyciągać pokarm. Można ją zawiązać na balustradzie balkonu albo na dowolnym drzewie, dzięki czemu ptaki będą mogły z niej korzystać nienarażone na bliskość człowieka.