Zakładka do książki z drewna – jak ją zrobić?
Zakładka do książki z drewna – jak ją zrobić?
Z kawałka drewna można niewielkim nakładem pracy przygotować oryginalną i praktyczną zakładkę do książki. Odpowiedni dobór elementów i wykorzystanego wzoru gwarantuje, że otrzymamy przedmiot elegancki i jedyny w swoim rodzaju. Taka zakładka świetnie nadaje się na prezent. Jak ją wykonać, dowiesz się z tego artykułu.
Przygotowanie drewna
Do wykonania zakładki użyjemy wykorzystywanego między innymi w modelarstwie drewna balsy. Jest ono bardzo lekkie (lżejsze od korka) i bardzo miękkie, tak więc doskonale nadaje się do obróbki. Potrzebna jest nam cienka deseczka o wymiarach przykładowo 5 x 15 cm. Do przycięcia jej najlepiej użyć wyrzynarki. Na jednym z końców zakładki należy nawiercić nieduży otwór, przez który przełożymy rzemyk. Otwór można umieścić w rogu deseczki albo centralnie.
Przygotowanie klocka
Do ozdobienia zakładki wykorzystamy również nieduży drewniany klocek, najlepiej także z drewna balsy. Trzeba nawiercić w nim otwór o tej samej średnicy, co w deseczce. Podczas nawiercania otworu należy bardzo uważać, aby wiertło nie zsunęło się i nas nie zraniło. Najlepiej umieścić klocek w imadle. Zamiast drewnianego klocka można wykorzystać duży drewniany koralik. Wtedy nie trzeba już wiercić otworu, bo jest gotowy.
Ozdabianie wzorem
Wzór można wykonać różnymi technikami, między innymi wypalić. Wymaga to jednak sporej wprawy. Jeśli namalujemy wzór na deseczce, używając czarnego wodoodpornego markera, będzie on bardzo łatwy do wykonania, a okaże się ładną imitacją wypalanych elementów. Wzór można narysować odręcznie, ale najlepiej nanieść go najpierw na drewno ołówkiem albo wykorzystać szablon. Jeśli używamy klocka, na nim również malujemy fragment wzoru.
Barwienie drewna
Zarówno deseczkę, jak i klocek trzeba teraz zabarwić bejcą na wybrany kolor. Najlepiej użyć bejcy terpentynowej. Jest ona dobrej jakości, a podczas pokrywania nią drewna w miejscach, gdzie pociągnięcia pędzla nakładają się, nie powstają smugi. Jeśli używamy bejcy spirytusowej musimy uważać, by równo pokryć drewno barwnikiem. Bejca wodna jest najmniej godna polecenia, gdyż nie wnika w strukturę drewna.
Przygotowujemy zakładkę
Kiedy bejca wyschnie, deseczkę i klocek (lub koralik) należy lekko nawoskować na przykład preparatem Pronto i wypolerować. Następnie łączymy je rzemykiem przeciągniętym przez nawiercone otwory. Rzemyk nie powinien być zbyt cienki. Po obu stronach klocka lub koralika zawiązujemy supełki, aby się nie przesuwał i nie zsunął z rzemyka. Nasza zakładka jest gotowa.