Wybór odpowiedniego liceum – porady i wskazówki
Wybór odpowiedniego liceum – porady i wskazówki
Wybór szkoły podstawowej oraz gimnazjalnej po pierwsze raczej zależy od naszych rodziców, a po drugie, wiąże się najczęściej po prostu z miejscem zamieszkania. Rzecz jasna, zupełnie inną sytuację mamy ze szkołami ponadgimnazjalnymi. To właśnie one po raz pierwszy grupują uczniów w klasach wedle ich zainteresowań oraz naukowych predyspozycji. Dlatego też nic dziwnego w tym, iż ten pierwszy samodzielny wybór co do szkoły oraz profilu może spędzać ci sen z powiek. Nawet jeśli zdecydowałeś się już na liceum, to zapewne w twojej miejscowości lub w okolicy jest kilka takich szkół z różnymi ofertami, a ty masz problem, którą z nich wybrać. Być może to właśnie ten krótki poradnik pomoże ci podjąć odpowiednią decyzję.
Na pewno liceum?
Najpierw powinieneś się dobrze zastanowić, czy aby na pewno chcesz iść właśnie do liceum. Bardzo często to presja otoczenia, rodziców czy nawet rówieśników sprawia, że postanawiamy wybrać szkołę licealną, mając wszak do wyboru jeszcze technika oraz szkoły zawodowe. Jeśli zależy ci, aby zdać maturę, a następnie iść na studia, powinieneś zastanowić się nad tymi dwoma pierwszymi. Jeśli jednak marzy ci się wykonywanie zawodu, w którym najważniejsze są umiejętności oraz praktyka, na przykład fryzjerstwo, wówczas weź pod uwagę przede wszystkim tzw. zawodówki. Pamiętaj, że presja lub opinie innych nie powinny decydować o twojej przyszłości.
Profile
Najważniejsza w wyborze szkoły jest nie tyle sama placówka edukacyjna, co po prostu jej oferta. Jak pewnie zdążyłeś zauważyć, każdy rocznik w liceum podzielony jest na kilka klas, a klasy te z kolei związane są z konkretnymi profilami. Profil mówi nam, czy dana klasa nastawiona jest bardziej na przedmioty ścisłe, humanistyczne czy też mieszane, jak to się dzieje w przypadku profilów prawniczych czy psychologicznych. Powinieneś więc właśnie na to zwrócić największą uwagę.
Opinie znajomych
Z pewnością już w szkole podstawowej, w gimnazjum lub też po prostu na podwórku w dzieciństwie poznałeś osoby starsze o rok czy dwa. Teraz ich opinia może być bardzo cenna, nawet jeśli są na profilu innym niż ten, o którym ty myślisz. Zapytaj swoich znajomych o podejście nauczycieli, poziom nauczania, ilość imprez oraz wycieczek szkolnych czy też statystyki dotyczące zdawalności matury, ponieważ to również jest istotne. Choć ostateczna decyzja powinna należeć do ciebie i tylko do ciebie, to właśnie wrażenia starszych kolegów i koleżanek mogą okazać się dla ciebie kluczowe.
Drzwi otwarte
Praktycznie wszystkie szkoły ponadgimnazjalne organizują obecnie tzw. dni otwarte lub drzwi otwarte. W przypadku tego rodzaju placówek odbywa się to w okolicach kwietnia, kiedy to uczniowie gimnazjum piszą testy końcowe oraz rozpoczynają swoją rekrutację. Drzwi otwarte to świetna okazja, aby zapoznać się z nauczycielami danej szkoły, z jej uczniami oraz samymi murami i wyglądem klas. Dzięki uczestnictwu w takich dniach sam na własne oczy przekonasz się, jak wygląda szkoła, do której być może będziesz codziennie chodził od początku września. Sprawdź kalendarz takich spotkań organizowanych w twoim mieście i w miarę możliwości wybierz się na każde z nich.