W jaki sposób schłodzić laptopa?

Opiekun artykułu: veronika
Advertising
W jaki sposób schłodzić laptopa?

W jaki sposób schłodzić laptopa?

Nawet nowe komputery mogą mieć problem z nadmierną temperaturą. Jeśli nadmierne nagrzewanie się zdarza się rzadko i związane jest z uruchomieniem wyjątkowo obciążającej aplikacji, nie bywa to problemem. Jednak jeżeli przy każdym użytkowaniu obudowa komputera jest bardzo ciepła, praca utrudniona, a nawet pojawiają się niespodziewane restarty lub zamrożenia akcji, to znak, że przegrzanie jest poważne i należy mu zapobiegać.

Advertising
Advertising
  • Sprężone powietrze

    Sprężone powietrze

    Przegrzewanie się laptopa może być związane z jego zabrudzeniem. Jeśli nie jest regularnie czyszczony z kurzu, wówczas zalegający brud, zwłaszcza przy wentylatorze, może doprowadzić do tego, że laptop gorzej pracuje. Z tego powodu pierwszym krokiem do dobrej pracy komputera jest jego wyczyszczenie. Najłatwiej i najskuteczniej jest zrobić to sprężonym powietrzem, które można zakupić w każdym sklepie z elektroniką, a nawet w supermarketach. Dzięki działaniu powietrza łatwiej jest pozbyć się zanieczyszczeń pomiędzy klawiszami oraz przy wentylatorze laptopa. Trzeba jednak pamiętać, żeby wykonywać czyszczenie zgodnie z instrukcją, aby nie zepchnąć kurzu w głąb komputera, co może powodować poważniejsze problemy.

  • Podkładka chłodząca

    Podkładka chłodząca

    Bardzo dobrze do ciągłego chłodzenia nadają się podkładki chłodzące. Można je kupić w sklepach internetowych, sklepach ze sprzętem komputerowym, a nawet w marketach. Są różnej wielkości, którą można dostosować do rozmiaru laptopa, tak jak posiadają różne kolory i ilość wiatraczków, których ruch sprawia, ze komputer jest chłodzony od spodu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względu na to, że nawet na najbardziej stabilnej i płaskiej powierzchni powietrze nie zawsze może cyrkulować odpowiednio. Podkładka sprawia, że laptop stoi wyżej, powietrze jest poruszane, wentylator działa dzięki temu o wiele ciszej i sprawniej, a kurz osiada na wiatraczkach podkładki, a nie na wentylatorze. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w czasie upałów, kiedy wiele laptopów przegrzewa się przez temperaturę na zewnątrz.

  • Nie przeciążaj

    Są komputery, które potrafią bez problemu obsłużyć wiele programów, nawet skomplikowanych graficznie i dużych. Dotyczy to przede wszystkim komputerów stacjonarnych, ponieważ laptopy, nawet najlepsze, mają swoją wytrzymałość. Jeżeli włączy się coś bardzo obciążającego np. grę albo będzie się używało kilku programów naraz, laptop może zacząć odczuwać przeciążenie. Świadczyć może o tym głośniejsza praca, wolniejsze tempo wykonywania operacji, a także gorąca obudowa. W krytycznej sytuacji może dojść do resetu i utracenia danych. W związku z tym lepiej wystrzegać się używania wielu programów, jeśli nie jest to niezbędne. Dwa lub trzy nie zaszkodzą, a włączenie kilku, nawet w tle, sprawia, że laptop musi używać więcej mocy. Z tego samego powodu lepiej nie mieć do laptopa połączonych zbyt wielu urządzeń z USB, gdyż bardzo się nagrzewają.

  • Ekstremalne środki

    Poza obciążeniem pracą również warunki zewnętrzne wpływają na przegrzewanie się laptopa. Dotyczy to przede wszystkim temperatur latem. Lepiej wówczas nie siedzieć z laptopem na zewnątrz, lecz w chłodnym pomieszczeniu, najlepiej z klimatyzacją. Jeśli komputer jest zbyt gorący, można chłodzić go również lodem. Kostki lodu należy owinąć ręcznikiem i podłożyć pod komputer lub obok niego. Chłód docierający do sprzętu sprawi, że w znaczący sposób poprawi się jego działanie i obniży temperatura.