Jak przygotować się do Wielkiego Piątku?
Jak przygotować się do Wielkiego Piątku?
Chociaż to Boże Narodzenie jest świętem huczniej obchodzonym, w chrześcijaństwie największe znaczenie ma Wielkanoc. Wielki Post, trwający 40 dni, jest czasem przygotowań do Wielkiego Tygodnia, który jest szczególnym momentem związanym ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.
Ostatnia Wieczerza
W czasie Wielkiego Tygodnia wierni mają do czynienia z Triduum Paschalnym. Jest to oznaczenie trzech dni – czwartku, piątku i niedzieli – w czasie których dokonała się śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Pierwszym dniem, który przygotowuje na smutne piątkowe wydarzenia, jest Wielki Czwartek. To właśnie wtedy obchodzi się rocznicę Ostatniej Wieczerzy, w czasie której dokonała się przemiana wody w krew i chleba w ciało Chrystusa. Również wtedy Judasz zdradził swojego nauczyciela. W kościołach odbywa się wówczas Msza Święta, po której Najświętszy Sakrament jest przenoszony do ciemnicy, na znak Jezusa przebywającego w grobie.
Przygotowanie do piątku
Dzień przed Wielkim Piątkiem, zanim pójdzie się do na mszę, należy dokładnie wysprzątać mieszkanie. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na czystość podłogi, ze względu na to, że Wielki Czwartek to dzień, w którym Jezus po raz ostatni przed ukrzyżowaniem chodził po ziemi.
Refleksja i zaduma
W czasie Wielkiego Piątku nie odbywa się msza święta. Jest to związane z ukrzyżowaniem. Najświętszy Sakrament jest przeniesiony do ciemnicy, z ołtarza zdjęte są obrus oraz ozdoby na znak odarcia Jezusa z szat. Dodatkowo w Wielki Piątek następuje zasłonięcie figur, krzyża i ukrzyżowanego Jezusa fioletowym materiałem. Jest to oznaka smutku i żałoby. Właśnie w taki stan ma to wprowadzić wiernych. Wielki Piątek powinien być poświęcony na spokój, zadumę oraz refleksję. Według tradycji Chrystus został ukrzyżowany około godziny 15. Z wybiciem tej pory powinno się zachować chwilę ciszy i poddać dalszym rozmyślaniom na temat Jego oraz własnego życia. Można przeczytać odpowiedni fragment z Biblii lub fragment z nauki Ojców Kościoła, który wprowadzi w odpowiedni nastrój.
Zachowanie postu
Wielki Piątek to również dzień ścisłego postu. Tego dnia nie powinno się spożywać mięsa ani żadnych produktów mięsnych bądź tłustych. Dodatkowo powinno się ograniczyć tylko do jednego, postnego posiłku przez cały dzień. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim dorosłych, którzy dzięki temu mogą skupić się przede wszystkim na upamiętnianiu męki Jezusa.
Droga Krzyżowa
W Wielki Piątek wierni nie mają możliwości uczestniczenia w mszy, ponieważ nie jest ona odprawiana. Wynika to z faktu, że tego dnia Jezus sam z siebie złożył krwawą ofiarę, więc nie uważa się za stosowne odprawiać nabożeństwa z ofiarą bezkrwawą. Organizowana jest jednak Droga Krzyżowa, która ma być symbolicznym odtworzeniem drogi, jaką przeżył Jezus – do krzyża, jego męki na nim i złożenia do grobu.