W jaki sposób przygotować komputer do formatowania?

Opiekun artykułu: kasgade
Advertising
W jaki sposób przygotować komputer do formatowania?

W jaki sposób przygotować komputer do formatowania?

Formatowanie komputera jest konieczne raz na jakiś czas. Dzięki temu można wyczyścić dysk lub dyski ze zbędnych elementów, ze śmieci i wisusów oraz wgrać od nowa system operacyjny. Po wykonaniu formatowania sprzęt znacznie lepiej oraz szybciej pracuje, co jest korzystne dla użytkownika. Jednak zanim przejdzie się do samego formatowania, niezbędne jest przygotowanie komputera do tego procesu.

Advertising
Advertising
  • Kopie zapasowe plików

    Kopie zapasowe plików

    Formatowaniu podlegają przede wszystkim partycje systemowe. Zazwyczaj zajmują one dysk C, rzadko inny. Z tego powodu nie zaleca się przechowywania na nim istotnych plików osobistych: dokumentów, zdjęć, muzyki. Jednak nie zawsze jest to przestrzegane i na dysku mogą znajdować się różne rzeczy. Jeżeli nie przenosi się ich regularnie na żaden dysk zewnętrzny, trzeba zadbać o wykonanie kopii przed formatowaniem.

    Kopię można wykonać na kilka sposobów, w zależności od ilości elementów, które chce się zachować. Można zapisać dane na płycie CD lub DVD, na dysku zewnętrznym albo na dysku sieciowym.

  • Ustawienia aplikacji – kopiowanie

    Ustawienia aplikacji – kopiowanie

    Podczas formatowania znikają nie tylko pliki, lecz również zapisane ustawienia, ponieważ po formacie przeglądarki internetowe trzeba instalować na nowo. Może się to wiązać z utratą zakładek, zapisanych haseł oraz innych istotnych elementów, których używa się na co dzień. Z tego powodu lepiej zadbać o zachowanie ich na zewnętrznym serwerze. Jeżeli ma się konto na Gmailu i używa się Google Chrome, sprawa jest nawet łatwiejsza, ponieważ wystarczy po zainstalowaniu zalogować się na swoje konto, a zakładki oraz wcześniejsze ustawienia wrócą.W przypadku Internet Explorera oraz Mozilli Firefox wystarczy eksportować zakładki na serwer, a później je importować.

  • Niezbędne sterowniki

    Niezbędne sterowniki

    Są komputery, a przede wszystkim laptopy, które wykonują częściowy format. Oznacza to, że czyszczą dysk ze wszystkiego, co się na nim znajduje, jednak nie usuwają systemu. Przywracają go do pierwotnego stanu, kiedy znajdowały się na nim jedynie programy wgrane przez producenta. Wtedy nie jest konieczne wgrywanie sterowników do poszczególnych programów.Jednakże kiedy formatowanie ma usunąć wszystko, lepiej się zabezpieczyć. Przed przystąpieniem do działania należy pobrać niezbędne sterowniki, chyba że ma się je na płytach, które były dołączone do komputera w dniu jego zakupu.Jeśli pobrało się sterowniki z Internetu, należy umieścić je na dysku, który nie będzie formatowany – o ile to format częściowy – albo na dysku zewnętrznym.Bardzo istotne jest zadbanie o sterowniki do karty graficznej, karty sieciowej, karty dźwiękowej oraz touchpada, jeżeli formatowanie będzie wykonywane na laptopie.Po wykonaniu wszystkich etapów przygotowywania, można przejść do formatowania, pamiętając, że bywa to procesem czasochłonnym.