Jak naprawić zamek błyskawiczny?
Jak naprawić zamek błyskawiczny?
Spodnie, kurtki, bluzy oraz inne elementy garderoby wyposażone są w zamki błyskawiczne. Dzięki nim zapinanie i rozpinanie ubrania jest bardzo łatwe. Niestety, jak wszystko, również zamek może zepsuć się i wówczas ząbki zamiast zazębiać się, rozchodzą się na boki. Wielu decyduje się w tym momencie na wyrzucenie ubrania lub wymienia cały zamek, co nie zawsze jest konieczne. Istnieje kilka sposobów na naprawienie zepsutego elementu.
Pierwszy sposób – kombinerki
Jeżeli zepsuty zamek jest zrobiony z metalu, wówczas przydatne będą kombinerki. W przypadku plastikowych zamków od razu doszłoby do uszkodzenia całego zamka. Po znalezieniu kombinerek należy przejść do dzieła i ścisnąć nimi boki suwaka, dociskając je lekko. Po pierwszym dociśnięciu można sprawdzić, czy zamek już „chodzi”, czy jeszcze nie. Jeżeli nie ma poprawy, trzeba powtórzyć czynność, używając więcej siły. Po zastosowaniu tego sposobu zamek przez jakiś czas może być nieco oporny przy zasuwaniu oraz rozsuwaniu, lecz po kilku dniach wyrabia się i nie sprawia trudności.
Drugi sposób – mydło
Zamek plastikowy również można uratować, choć nie przy pomocy kombinerek. Dobrym sposobem jest zwykłe mydło. Należy przesuwać nim po ząbkach na całej długości zamka, a następnie energicznie przesuwać suwakiem w górę i w dół. Tłuste mydło naoliwi zamek i sprawi, że nie będzie się on rozchylać na boki i psuć. Jednocześnie przesuwanie stanie się łatwiejsze dzięki dobremu poślizgowi.
Trzeci sposób – świeca
Do ratowania zamka przydaje się również zwykła świeczka. Im mniejsza, tym lepsza, ponieważ jest łatwiejsza w użytkowaniu. Należy nią przesuwać po ząbkach zamka błyskawicznego, chociaż trzeba pamiętać, aby nie nałożyć jej zbyt wiele, gdyż wtedy zamiast pomocy i łatwego rozsuwania można całkowicie popsuć zamek. Po nasmarowaniu ząbków świecą należy przesuwać suwakiem w górę i w dół, aż poczuje się, że nie stawia on już żadnego oporu.
Czwarty sposób – ołówek
Poza kombinerkami, dobrym sposobem na uratowanie metalowego zamka błyskawicznego jest ołówek. Znajdujący się w ołówku grafit poprawia stan ząbków oraz usuwa spomiędzy nich kurz, który jest przyczyną blokowania jego ruchów. Sposób zastosowania ołówka jest bardzo prosty, wystarczy przesuwać nim wzdłuż ząbków, a następnie powoli posuwać suwakiem w górę i w dół. Najlepiej użyć miękkiego ołówka, który łatwo się kruszy.
Piąty sposób – wymiana kostki
Chociaż wielu osobom wydaje się, że zepsuty zamek wymaga całkowitej wymiany związanej z odpruwaniem i wszywaniem, nie zawsze tak jest. Często powodem problemów z zamkiem błyskawicznym jest zepsuty suwak, czyli kostka. Wystarczy wymienić ją na nową i wszystko będzie gładko chodziło. W tym celu należy udać się do najbliższej pasmanterii i dokupić pasującą kostkę, następnie wyciągnąć starą z zamka – wymaga to użycia większej siły – założyć nową i gotowe.