Skuteczne sposoby unikania spamu
Skuteczne sposoby unikania spamu
Spam jest zdecydowanie niepotrzebny do szczęścia, ale niestety powszechny i przez nieuwagę można stać się jego odbiorcą. Zbędne wiadomości mailowe, zbędne reklamy na stronach, rzeczy, które wyświetlają się bez potrzeby, denerwując i spowalniając proces wyszukiwania albo zapychając skrzynkę internetową. Trudno powiedzieć, czy można całkowicie uniknąć spamu, jednak z pewnością można go ograniczyć.
Pod żadnym pozorem nie wolno otwierać spamu – może zawierać wirusy albo doprowadzić do jeszcze większego spamowania.
Uwaga na swoje dane
Podawanie swoich danych – imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu – na każdej stronie internetowej, która o to poprosi, nie jest najrozsądniejsze. Jeżeli strona prosi o podanie numeru kontaktowego, nie należy się na to zgadzać, nie należy wpisywać niczego, ponieważ jest to gotowe zaproszenie dla spamu. Po uzupełnieniu pola zaczną na pocztę elektroniczną albo na numer telefonu komórkowego przychodzić liczne SMS-y, propozycje, promocje, wiadomości, których wcale nie chce się otrzymywać. Zakaz uzupełniania danych, które są danymi wrażliwymi, intymnymi, dotyczy także kwestionariuszy na stronach oraz niektórych ankiet, zwłaszcza tych, które wymagają podania nawet maila. Im mniej takich informacji udziela się w Internecie, tym mniejszy może być spam różnego rodzaju.
Adres internetowy w sieci
Warto sprawdzić, gdzie i w jakim natężeniu znajduje się w Internecie adres mailowy. Można to zrobić w prosty sposób poprzez wpisanie go do wyszukiwarki i przejrzenie wyników. Jeśli po uzyskaniu wyników okaże się, że adres jest szeroko widoczny w sieci, to znak, że spamerzy również mogą go namierzyć, wpisać do swojej bazy danych i rozpocząć wysyłanie niechcianych treści. W miarę możliwości konieczne jest usunięcie adresu z licznych stron, a jeśli nie jest to możliwe, zmienić zapis na wyglądający w następujący sposób aneta kowalska małpa kropka gmail com.
Dwa adresy email
Jeśli ma się w planach logowanie na licznych stronach, które wymagają podania adresu poczty internetowej, dobrze jest założyć drugi – poza podstawowym – tylko do takich celów. Dzięki temu nie będzie się dostawało spamu na adres, który służy do kontaktów z innymi, kupowania online, pracy zawodowej.
Ustawienia poczty
Dobrze jest sprawdzić, czy poczta posiada ustawienia dające możliwość blokowania spamu albo jego automatycznego usuwania do folderu „spam” bądź „kosz”. Pozwoli to na oszczędzenie czasu oraz nerwów, ponieważ nie trzeba będzie wykonywać tego własnoręcznie. Jednocześnie istnieje możliwość wpisania niektórych adresów na tzw. czarną listę, więc jeżeli dostaje się spam z jednego adresu, można go zablokować.
Nie – dla newsletterów
Podczas rejestrowania się na niektóre strony, zwłaszcza zakupowe oraz z informacjami, często widać rubrykę „nie chcę otrzymywać newslettera”. Niezbędne jest zaznaczenie tej opcji, co pozwoli na zmniejszenie ilości niechcianych wiadomości na poczcie.