Sposoby na urządzenie kuchni w stylu skandynawskim
Sposoby na urządzenie kuchni w stylu skandynawskim
Kuchnia to zdecydowanie najważniejsze miejsce w każdym domu czy mieszkaniu. To właśnie tutaj spotyka się cała rodzina, to stąd dobiegają aromaty porannej kawy, popołudniowego obiadu oraz smażonych na kolację naleśników. To miejsce wyjątkowe, które łączy wszystkich domowników i w którym czas mija na najciekawszych rozmowach. Dlatego też niewątpliwie powinniśmy dbać o wystrój kuchni. Jeśli będzie on zgodny z naszym gustem, jeśli będzie estetyczny, to wówczas czas w tym pomieszczeniu będzie nam się spędzać o wiele milej. Kuchnię, podobnie zresztą jak pozostałe wnętrza, można urządzić w dowolnym stylu, zważając jedynie na spójność z innymi pomieszczeniami domu czy mieszkania. Jednak należy przy tym pamiętać, iż jest to wnętrze, które nie tylko musi spełniać wymogi dekoratorskie oraz estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. A to daje nam właśnie styl skandynawski. Jeśli chcesz urządzić kuchnię w tym stylu, przeczytaj poniższe porady.
Postaw na biel
Styl skandynawski powinien wszystkim kojarzyć się tylko i wyłącznie z jedną barwą, a mianowicie z bielą. To właśnie ona jest królową tego stylu. Moglibyśmy pomyśleć, nie widząc wcześniej skandynawskich wnętrz, iż muszą być one bardzo surowe, skoro biel stawia się na pierwszym miejscu. Nic z tego, jest wręcz przeciwnie. Biel w stylu skandynawskim faktycznie jest bazą i dominuje, jednak dzięki niej pomieszczenie wydaje się być jaśniejsze i większe, co w przypadku kuchni ma kluczowe znaczenie. Dlatego też zdecyduj się na białe ściany i równie białe meble.
Drewno
Drugim rzucającym się bardzo w oczy elementem skandynawskiego stylu jest niewątpliwie drewno. Występuje ono tam prawie tak często jak biel. Najczęściej są to kuchenne blaty, stoły czy parapety, wszystkie w jasnych odcieniach drewna. Zdarzają się także jasne panele. Drewno w stylu skandynawskim może być również bielone oraz może występować w dodatkach. Bardzo popularne są bambusowe misy oraz słoje do przechowywania produktów żywnościowych.
Oświetlenie
Choć sama Skandynawia może kojarzyć się raczej z szarymi, zimnymi oraz ponurymi dniami, to wnętrza skandynawskie są jasne, pogodne, a przede wszystkim bardzo dobrze oświetlone. Zadbaj więc, aby w kuchni pojawiło się punktowe światło oraz żeby okno było jak najbardziej odsłonięte. Zrezygnuj z żaluzji czy firanek, stawiając jedynie na rolety, które będziesz opuszczać wówczas, gdy potrzebna będzie ci większa prywatność.
Akcenty kolorystyczne
Skoro bazą i dominantą w pomieszczeniach skandynawskich jest biel, to należy ją trochę przełamać akcentami kolorystycznymi w postaci dodatków. Takimi akcentami mogą być żółte czy czerwone krzesła, zielone zioła w doniczkach, gliniane, barwione miski czy nawet bordowa lodówka. Chodzi nie o „zakrycie” wszechobecnej bieli, a o jej podkręcenie kilkoma tylko elementami.
Dekoracja ściany
W kuchni jedna ze ścian jak najbardziej może być nieco ozdobiona. Wygląda to bardzo dobrze i sprawia, że kuchnia staje się bardziej designerska. Do stylu skandynawskiego pasować będzie ściana ceglasta, ściana z białymi cegłami albo ściana z tablicą, na której zapisywać będziesz jadłospis.