Sposoby na przyśpieszenie Windows 7

Opiekun artykułu: zenia
Advertising
Sposoby na przyśpieszenie Windows 7

Sposoby na przyśpieszenie Windows 7

Windows 7 jest obecnie jednym z najchętniej używanych systemów. Jego nowsza wersja, Windows 8, nie wzbudziła specjalnego zachwytu, dlatego kto może, ma nadal starszy system. Jednak jak każdy system, z czasem zaczyna on działać mniej sprawnie niż wcześniej. Nie oznacza to konieczności instalowania systemu od nowa, wystarczy zastosować się do kilku porad, które podajemy poniżej, i cieszyć się dobrze pracującym komputerem.

Advertising
Advertising
  • Zbędne programy

    Zbędne programy

    Razem ze startem systemu uruchamiają się dodatkowe aplikacje. Bardzo często to one są przyczyną wolnego działania całego systemu. Jest ich za dużo, są zbędne, zajmują miejsce na dysku, a po uruchomieniu się często działają w tle i użytkownik nie zdaje sobie sprawy, że poza tym, co widzi na ekranie, działają również inne elementy.Aby wyłączyć zbędne programy, wystarczy włączyć Menu Start i w pasku wyszukiwania wpisać komendę „msconfig”, a następnie przejść do karty „uruchamianie”. Pokaże się lista programów, które działają. Wystarczy odhaczyć zbędne aplikacje po lewej stronie listy, a następnie zatwierdzić i ponownie uruchomić komputer.

  • Zbędne usługi

    Podobnie jak zbędne są niektóre programy, działające w tle, tak zbędne są niektóre usługi w systemie Windows 7. Można je z czystym sumieniem wyłączyć, przyśpieszając tym samym działanie komputera. W menu startowym, w polu wyszukiwania należy wpisać komendę: service.msc. Wyświetli się lista usług, które są dostępne. Na niepotrzebne należy kliknąć dwa razy i tym samym usunąć. Do usług, których wyłączenie nie spowoduje problemów w działaniu systemu, należą: kompozycje, rejestr zdalny, usługi kryptograficzne, usługi pulpitu zdalnego, telefonia, serwer.

  • Bez grafiki na start

    Bez grafiki na start

    Grafika pokazująca się wraz z włączaniem się komputera nie jest czymś, co musi się pojawiać. Zużywa pamięć, spowalnia system, więc można ją wyłączyć. Otrzymuje się wówczas tekstowe informacje o operacjach wykonywanych przez system. Aby dokonać wyłączenia, wystarczy uruchomić komendę msconfig, przejść do zakładki Rozruch i zaznaczyć: Rozruch bez interfejsu GUI.

  • Bez gadżetów

    Bez gadżetów

    Gadżety znajdujące się na pulpicie również nie są bez znaczenia dla pracy systemu. Żeby działał szybciej, najlepiej wyłączyć wszystkie albo zostawić tylko niezbędne, z których naprawdę się korzysta, a nie tylko urozmaica wygląd pulpitu.

  • Skanowanie i czyszczenie

    Skanowanie i czyszczenie

    Komputer, który jest pełen wirusów albo ma przepełnione dyski, będzie działał wolno. W trosce o system należy przynajmniej raz w tygodniu przeskanować komputer, a pliki na dyskach sprawdzać na bieżąco, usuwać to, co jest zbędne albo przestarzałe, porządkować i opróżniać kosz. Im mniej śmieci na komputerze, tym lepiej i szybciej system będzie pracował.