Mieszkanie w stylu minimalistycznym – porady i inspiracje

Opiekun artykułu: herrandzia
Advertising
Mieszkanie w stylu minimalistycznym – porady i inspiracje

Mieszkanie w stylu minimalistycznym – porady i inspiracje

Choć jest jeszcze spora ilość takich mieszkań oraz domów, gdzie możemy natknąć się na masywne i duże meble oraz niezliczone bibeloty poukładane na półkach, to jednak od kilku lat coraz bardziej popularny staje się styl minimalistyczny. Nic dziwnego, iż we współczesnym świecie skradł on serca tak wielu osób. Wydaje się on być spokojny, a czas spędzany we wnętrzu urządzonym minimalistycznie to czas odpoczynku, a nie chaosu, galopujących myśli oraz powracających problemów. To, czym się otaczamy, ma spory wpływ na to, jak żyjemy oraz jak myślimy, dlatego też zastanów się, czy nie warto nieco zmienić swoje mieszkanie, by wyciszyć je i uspokoić. Przeczytaj, jakie są cechy stylu minimalistycznego, jak wprowadzić go do swoich czterech kątów i zainspiruj się.

Advertising
Advertising
  • Harmonia i prostota

    Harmonia i prostota

    Można powiedzieć, iż styl minimalistyczny można zamknąć właśnie w tych dwóch pięknie brzmiących słowach: harmonia oraz prostota. To właśnie tymi dwoma cechami powinniśmy się przede wszystkim kierować, jeśli chcemy stworzyć mieszkanie w stylu minimalistycznym. Prostota oznacza, iż dbamy o to, by nie przekombinować z formą. Wybieramy meble, których kształt oparty jest na podstawowych figurach geometrycznych, czyli kole, kwadracie, prostokącie, czasem trójkącie. Ważne, by zrezygnować z bardzo falistych, rzucających się w oczy form, które skupiają na sobie zbyt wiele uwagi. Harmonia natomiast oznacza, iż wszystkie te formy mają ze sobą współgrać i idealnie do siebie pasować.

  • Akcenty kolorystyczne

    Styl minimalistyczny lubuje się przede wszystkim w bieli, czerni, szarościach oraz barwach bardzo przybrudzonych, z całą pewnością niejaskrawych. Często występują także w nim kontrasty budowane właśnie za pomocą przeciwstawnych kolorów. Warto jednak wspomnieć, iż nie oznacza to, że w stylu minimalistycznym w ogóle nie ma kolorystycznych akcentów. Rzecz jasna, występują one na przykład w formie narzuty na łóżko, doniczki w kuchni czy lampki w pokoju dziennym. Trzeba jednak pamiętać, iż nie powinny one dominować, a jedynie rozświetlać całość aranżacji.

  • Łączenie materiałów

    W stylu minimalistycznym, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, chętnie i często łączy się ze sobą różne materiały, tworząc w ten sposób bardzo nowocześnie wyglądającą kompozycję. Można chociażby wprowadzać drewno, cegły, szkło czy metal w różnych kombinacjach, nawet w jednym pomieszczeniu. Trzeba jedynie zastosować się do zasady harmonii, która została już wyżej wspomniana.

  • Dekoracje

    Dekoracje

    Styl minimalistyczny nie ucieka całkowicie od elementów dekoracyjnych, choć rzecz jasna skutecznie je ogranicza. Chodzi o to, by nie zajmować człowieka myśleniem o kolorowych figurkach, poduszkach czy pstrokatych reprodukcjach obrazów, co nie oznacza, że ozdoby się nie pojawiają. Zazwyczaj są one jednak bardzo dyskretne i genialnie współgrają z całością aranżacji, nie wyróżniając się specjalnie. Może to być chociażby wazon w piaskowym kolorze, doniczka z kwiatkiem czy też pastelowe poduszki ozdobne.

  • Ograniczenie przedmiotów

    Twoim najtrudniejszym zadaniem może okazać się ograniczenie przedmiotów, które nazbierały się w domu. W stylu minimalistycznym większość szafek jest zabudowanych, otwarte są zazwyczaj jedynie biblioteczki, na których ustawia się równe rzędy książek. Wszystkie niepotrzebne elementy, których używasz od czasu do czasu, a na pewno nie na co dzień, powinny więc mieć swoje miejsc w zamkniętych szafkach, aby nie pozostawać na widoku i nie zwracać naszej uwagi.