W jaki sposób usunąć psu kleszcza?
W jaki sposób usunąć psu kleszcza?
Wraz z nadejściem wiosny coraz częściej mówi się o kleszczach, które co roku stanowią zagrożenie dla ludzi, lecz nie tylko. Równie niebezpieczne są dla zwierząt, zwłaszcza dla psów, które są na nie narażone poprzez bieganie po trawnikach, między krzakami, wśród drzew na codziennych spacerach. Z tego powodu bardzo ważne jest szybkie usuwanie pasożytów i profilaktyka.
Oglądanie psa
Żeby móc szybko zareagować, po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć psa. Oczywiście jeżeli spaceruje się głównie po wyznaczonych ścieżkach na osiedlu i niskiej trawie, ryzyko złapania kleszcza jest mniejsze. Jednak jeśli pies codziennie biega po łące, wówczas może złapać ich nawet kilka jednocześnie. Pozbywanie się kleszczy z psiego ciała jest tak samo istotne, jak pozbywanie się ich z własnego. Mogą wywołać choroby, które grożą długim leczeniem albo nawet śmiercią. Z tego powodu po każdym dłuższym spacerze trzeba posadzić psa przed sobą, zaczynając głaskać go po głowie, uszach i szyi. Jeżeli czuje się guzki, które nie poruszają się razem z psią skórą, może to oznaczać kleszcza. W podobny sposób należy zbadać również grzbiet, brzuch i łapy pupila.
Przygotowanie do usuwania
Jeżeli którykolwiek z guzków okaże się kleszczem, należy od razu zacząć przygotowania do jego usunięcia. Oznacza to przede wszystkim przygotowanie niezbędnych narzędzi. Dzięki temu wszystko od razu będzie pod ręką. Warto również poprosić kogoś o pomoc, żeby przytrzymał i uspokajał psa, który może poczuć się niespokojny w czasie tego zabiegu.Potrzebnymi narzędziami są: pęseta, spirytus salicylowy, wacik lub kawałek waty, słoik z pokrywką.
Czyste usuwanie
Przed rozpoczęciem zabiegu trzeba umyć dłonie mydłem antybakteryjnym. Następnie nasączyć wacik spirytusem i odkazić miejsce wokół kleszcza. Potem nowym wacikiem wysterylizować pęsetę i chwycić nią szkodnika jak najbliżej głowy. Czasami zdarza się, że głowa kleszcza zostaje pod skórą, co jest niebezpieczne dla zdrowia.Żeby wyciągnąć kleszcza, należy ścisnąć go pęsetą, pociągnąć i szybkim ruchem wyrwać ze skóry zwierzęcia, po czym wrzucić do słoika, w którym znajduje się odrobina spirytusu. Zakręcić słoik. Spirytus skutecznie zabije kleszcza. Miejsce wyrwania przemyć spirytusem.
Obserwowanie psa
Najczęstszym problemem po wyrwaniu kleszcza jest możliwość zachorowania na boreliozę. Z tego powodu warto obserwować pupila oraz miejsce po kleszczu przez 3 – 4 tygodnie. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, trzeba zgłosić się do weterynarza. Jednocześnie tuż po wyrwaniu kleszcza można poprosić lekarza o wykonanie zastrzyku przeciwko boreliozie.
Profilaktyka
W okresie wiosenno-letnim warto zaopatrzyć się w środki, które pomogą zmniejszyć atak kleszczy na skórę zwierzaka. Bardzo często są to środki, które działają również na pchły, więc skutecznie poprawiają jakość życia psa. Jednak ze względu na to, że żaden środek nie daje 100% pewności, po każdym spacerze warto obejrzeć psa tak samo, jak ogląda się siebie po powrocie z lasu.