Jakie wyróżniamy typy siodeł?

Opiekun artykułu: getlerek
Advertising
Jakie wyróżniamy typy siodeł?

Jakie wyróżniamy typy siodeł?

Siodło to część rzędu końskiego przeznaczona na siedzenie dla jeźdźca. Kształt siodła oraz jego wyprofilowanie mają wpływ na sylwetkę jeźdźca i dosiad, dlatego do każdego rodzaju jazdy używa się różnych siodeł. Siodło przeznaczone do skoków przez przeszkody będzie różniło się od wyścigowego czy ujeżdżeniowego. Szczególnym rodzajem siodła jest siodło damskie, w którym jest tylko jedno strzemię, a podczas jazdy obie nogi trzyma się z lewej strony.

Advertising
Advertising
Warto zapamiętać:

łęk (przedni albo tylny) – wygięty w łuk element stelażu siodła;

siedzisko – miejsce pomiędzy łękami przeznaczone dla jeźdźca;

tybinki – płaty skóry po bokach siodła z poduszkami kolanowymi;

puśliska – umieszczone po obu bokach siodła paski, na których wiszą strzemiona.

  • Siodło ujeżdżeniowe

    Siodło ujeżdżeniowe

    Siodło ujeżdżeniowe ma głębokie siedzisko i wysokie łęki, tak że jeździec siedzi stabilnie i ma dobry kontakt z koniem, dzięki czemu lepiej go kontroluje. Pionowo ustawione tybinki umożliwiają wygodną jazdę na długich strzemionach. Jest wymagane podczas zawodów w ujeżdżeniu.

  • Siodło skokowe

    Siodło skokowe

    Siodło skokowe jest lekkie i ma płaskie siedzisko, co umożliwia podążanie za ruchami konia. Tybinka jest wysunięta do przodu. Poduszki kolanowe poprawiają dosiad i zapewniają stabilność podczas skoku. Siodło to przeznaczone jest do skoków przez przeszkody, nie nadaje się do jazdy terenowej ani dłuższych rajdów.

  • Siodło ogólnoużytkowe

    Siodło ogólnoużytkowe

    Siodła ogólnoużytkowe (wszechstronne) są używane przez osoby, które nie wybrały konkretnej dyscypliny jeździectwa. Można ich używać do podstawowego ujeżdżenia oraz prostych skoków. Nadają się także do jazdy rekreacyjnej oraz szkolenia koni. W siodle wszechstronnym tybinka nie jest tak wysunięta do przodu jak w skokowym, ale bardziej niż w ujeżdżeniowym. Z kolei siedzisko jest głębsze niż w skokowym, ale nie tak głębokie jak w ujeżdżeniowym.

  • Siodło rajdowe

    Siodła rajdowe są używane podczas długich rajdów. Muszą dobrze przylegać do grzbietu konia, by nie powodowały odparzeń, oraz być wygodne dla jeźdźca.

  • Siodło wyścigowe

    Siodło wyścigowe

    Siodła wyścigowe używane podczas wyścigów są niewielkich rozmiarów i bardzo lekkie. Najmniejsze ważą zaledwie 200 gramów. Tybinki są wysunięte do przodu, a siedzisko płaskie. Taka budowa umożliwia utrzymanie półsiadu podczas gonitwy.

  • Siodło westernowe

    Siodło westernowe

    Siodło westernowe, zwane także kulbaką westernową, jest stosowane do jazdy w stylu western. Nadaje się także do jazdy terenowej. Siodło westernowe ma wysokie łęki (zwłaszcza przedni) i jest głębokie, co zapewnia wygodny dosiad. Nie nadaje się do skoków.

  • Kulbaka

    Kulbaka

    Kulbaka to siodło żołnierskie używane w kawalerii, podobne do siodła westernowego. Ma wysokie łęki oraz głębokie siedzisko. Nadaje się do jazdy terenowej oraz na długie rajdy.