Jak zrobić filcową żyrafę?
Jak zrobić filcową żyrafę?
Filcowe ozdoby robią się coraz popularniejsze. Śmiało możemy mówić, że wśród osób, które cenią sobie własnoręcznie zrobione rzeczy, panuje moda na nie. Pojawiają się w różnych rozmiarach oraz kształtach. Najczęściej przyjmują postać zwierząt, chociaż w sieci można znaleźć tutoriale, które nauczą cię, jak zrobić choinkę, serduszko czy kwiatek. Mniejsze ozdoby z filcu mogą zostać np. zawieszką do kluczy, ozdobą torebki albo choinki. Sprawdzają się również w roli ściennych dekoracji, które mają na celu rozweselenie dziecięcego pokoju. Te większe zdecydowanie są świetnymi, ozdobnymi poduszkami. Ta rola świetnie do nich pasuje. Jednak dziś skupimy się na tej pierwszej grupie – na niewielkich, zwierzęcych dekoracjach z filcu. Na celownik weźmiemy żyrafę. Ten uroczy zwierzaczek z całą pewnością przypadnie do gustu zarówno maluchom, jak i nieco starszym osobom. Dokładną instrukcję, która umożliwi ci przygotowanie takiej zabawnej żyrafy z filcu, znajdziesz w dalszej części.
Do stworzenia uroczej ozdoby będą ci potrzebne:
Szablon
Podstawą wielu prac tego typu jest szablon. Bez niego sprawy nieco się komplikują. Jeżeli czujesz się na siłach i uważasz, że twoje zdolności plastyczne są wystarczające, możesz własnoręcznie narysować żyrafę. W przeciwnym wypadku dobrze byłoby znaleźć sobie jakiś wzór w internecie, wydrukować go, wyciąć i na koniec dwukrotnie odrysować go na filcu.
Wycinanie elementów
Wytnij obie żyrafy. Następnie przejdź do wycinania łat. Nie muszą być identycznych rozmiarów czy kształtów. Powinny po prostu wyglądać na nieregularne plamy. Z tego samego kawałka filcu wykrój również wnętrza dla uszu zwierzaka. Nie zapomnij również o kole z białego kawałka materiału – posłuży ono za oko.
Doszywanie elementów
Skoro masz już powycinane elementy, warto byłoby je przyszyć. Sięgnij więc po igłę i nitkę i przymocuj z ich pomocą wycięte łatki oraz oko. Co do tego ostatniego – nie zapomnij o umieszczeniu na nim czarnego cekina, który również trzeba będzie doszyć. Oko przecież potrzebuje źrenicy.
Zszywanie żyrafy
Gdy obie strony żyrafy zostaną ozdobione, możesz przejść do zszywania ich. To również możesz wykonać ręcznie albo uszyć na maszynie. Wszystko zależy wyłącznie od ciebie. Pamiętaj jednak o tym, by nie zaszyć całego zwierzątka. Pozostaw otwór na brzuchu, dzięki któremu będziesz mogła wypełnić żyrafę. Nie przesadzaj jednak z wypełniaczem, gdyż mogą puścić szwy. Gdy uznasz, że ozdoba jest wystarczająco pękata, zaszyj otwór.
Końcowe ozdabianie
Na koniec wytnij i doszyj grzywę z czarnego filcu. Czarną nitką zrób również dziurkę w nosku żyrafy. Dołóż również ogonek z różowej wstążeczki. Nie zapomnij także o ucięciu dłuższego jej kawałka, złożeniu go na pół i przyszyciu na głowie, żeby mogła zostać zawieszką. I to już wszystko – ozdoba jest gotowa.