Jak zaaranżować wnętrza w stylu minimalistycznym?

Jak zaaranżować wnętrza w stylu minimalistycznym?
Wywodzący się z Japonii styl minimalistyczny zaczerpnął swoje podstawowe atrybuty – prostotę, wyciszenie i perfekcję – z filozofii zen. Zamanifestował się w architekturze i aranżacji wnętrz, które stały się przestronne i pozbawione ozdób. Styl minimalistyczny odpowiada osobom uporządkowanym i perfekcyjnym, gdyż unika się tu wszelkiego nadmiaru, a każdy element wnętrza powinien pełnić określoną funkcję. W takich wnętrzach można się naprawdę zrelaksować i odpocząć. We wnętrzu minimalistycznym nie ma sprzętów ani przedmiotów zbędnych – to, bez czego można się obejść, nie ma tu prawa bytu. Jak zaaranżować wnętrze w stylu minimalistycznym, dowiesz się z tego artykułu.
Minimalizm dobrze prezentuje się we wnętrzach o charakterze nowoczesnym oraz industrialnym.
Materiały
W stylu minimalistycznym często wykorzystuje się tworzywa sztuczne, metal oraz szkło. Znajdziemy tu także drewno, kamień oraz ceramikę, ale ukształtowane w nowoczesny sposób.
Kształty
We wnętrzu minimalistycznym dominują kąty proste. Nie ma tu łuków ani zaokrągleń ścian. Najchętniej wykorzystuje się bryły elementarne i proste figury geometryczne – prostokąty, trójkąty, prostopadłościany. Często stosuje się konstrukcje modułowe.
Kolory
W minimalizmie wykorzystuje się zarówno stonowane barwy (seledyn, róż, beż), jak i kontrastowe zestawienia wyrazistych barw. Często sięga się po biel, czerń oraz szarości.
Podłogi
Podłoga powinna być jednobarwna (płytki ceramiczne, deski podłogowe, panele), bez wzorów. Nie nakrywa się jej wzorzystym dywanem, można położyć skromny chodnik.
Ściany
Ściany mogą być w jasnych, zdecydowanych kolorach (czerwony, żółty) albo stonowanych pastelowych barwach. Na ogół są jednokolorowe, ale można też pomalować je na przykład w dwubarwne pasy albo wykorzystać motyw szachownicy. Sufit powinien być biały.
Meble
Meble powinny być funkcjonalne, w jednolitym kolorze (biel, czerń, odcienie szarości, granat, zieleń), bez odkrytych części – nie stawia się na nich bibelotów. Dekoracje powinny być starannie dobrane i wyeksponowane. Typowe są meble modułowe, od meblościanek i regałów po kanapy. Tak urządzone wnętrze można łatwo zaaranżować na nowo, jedynie zmieniając układ modułów. Meble powinny kontrastować z kolorem ścian, nie mogą się zlewać (na przykład czarna sofa na tle białej ściany).
Dekoracje
Minimalizm to styl, w którym zdecydowanie unika się przeładowania dekoracji. Meble i sprzęty są proste i funkcjonalne, pozbawione ozdób. Na blatach kuchennych nie ma żadnych drobiazgów ani małego AGD, z pokoju zniknęły różne bibeloty i dekoracyjna ceramika. Na stole nie leży wzorzysty obrus, nie stoi misa z owocami ani wazonik. Można położyć prostą, jednokolorową matę bambusową albo prostą lnianą serwetę bez haftu i frędzli. Na ścianie sprawdzi się abstrakcja czy kompozycja geometryczna, najlepiej podzielona na kilka odrębnych części (najbardziej typowe są tryptyki).
Oświetlenie
Wnętrze w stylu minimalistycznym powinno być dobrze oświetlone. Takie pomieszczenie potrzebuje dużo słońca. Klosze lamp powinny mieć proste geometryczne kształty. Dobrze prezentują się chromowane elementy, na przykład podstawy lamp.
Zasada dominanty
We wnętrzu minimalistycznym nie powinno być wielu ozdób, ale jeden dominujący element, który przyciąga wzrok, na przykład duży obraz albo ciekawy mebel. Powinny to być rzeczy oryginalne i dobrej jakości.
Harmonia
Wnętrze minimalistyczne musi być zorganizowane w sposób harmonijny – poszczególne elementy powinny do siebie pasować. Trzeba dopasować odpowiednio ściany, meble, oświetlenie, wykończenie drzwi, oprawę okien.