Jak zaaranżować łazienkę w stylu eko?

Opiekun artykułu: adka
Advertising
Jak zaaranżować łazienkę w stylu eko?

Jak zaaranżować łazienkę w stylu eko?

Łazienka to pomieszczenie, gdzie dbałość o środowisko jest szczególnym wyzwaniem. Korzystając z łazienki, zużywamy duże ilości wody i energii, a sprzątając ją – szkodliwych dla środowiska środków chemicznych. Wiele elementów wyposażenia łazienek to tworzywa sztuczne, a nie materiały naturalne. Ale łazienka także może być ekologiczna. Jak zaaranżować łazienkę w stylu eko, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Podłoga i ściany

    Jeśli zainwestujemy w dobrej jakości płytki ceramiczne, ułatwimy sobie sprzątanie łazienki, a więc zużyjemy mniej wody i środków czystości. Można także urządzić łazienkę, używając naturalnego drewna (najlepiej gatunków egzotycznych).

  • Wyposażenie

    Wyposażenie

    Zrezygnujmy z tworzyw sztucznych na rzecz produktów naturalnych – chociażby rattanu (albo tańszego technorattanu), wikliny czy bambusa. Mata sizalowa będzie bardziej eko niż gumowana podkładka z tworzywa sztucznego, a łazienkowe utensylia nie muszą być plastikowe, można zdecydować się na kamień, ceramikę, drewno czy szkło. Takie przedmioty będą droższe, ale za to trwalsze.

  • Oszczędzamy wodę

    Oszczędzamy wodę

    Odpowiedni wybór instalowanych urządzeń oraz montowanych baterii decyduje o wysokości rachunków za wodę. W łazience ekologicznej obowiązkowe są takie rozwiązania, jak wodooszczędna końcówka prysznica z perlatorem czy dwufazowa spłuczka do sedesu. Baterie powinny być z mieszaczem, gdyż znacznie ułatwia to regulację temperatury wody i mniej się jej marnuje.

  • Oszczędzamy energię

    Zaczynamy oczywiście od oświetlenia. Zamiast światła żarowego warto wykorzystać oświetlenie ledowe, które w łazience sprawdzi się doskonale. Energooszczędne świetlówki są doskonałe pod warunkiem, że nie nagrzewają się długo i nie czerpią dużo energii tuż po starcie, jak było to w starszych modelach. Jeśli tego rodzaju świetlówkę zainstalujemy w łazience, niewiele oszczędzimy albo nawet koszta wzrosną, bo w łazience często zapala się światło, za to na krótko.

  • Nie marnujmy ciepłej wody

    Prysznic z termostatem to luksus, który się opłaca. Nie jesteśmy narażeni na nagłe zmiany temperatury wody, co może być nawet niebezpieczne, gdy woda jest bardzo gorąca, a mamy małe dzieci. Termostat zapewnia stałą temperaturę i optymalne wykorzystanie ciepłej wody. Poza tym warto przeanalizować nasze nawyki. Zakręcanie wody na czas golenia się czy mycia zębów powinno być naturalnym odruchem. Trzeba też pamiętać, jak kosztowny jest luksus kąpieli w wannie, i kiedy nie jest konieczna (ze względów zdrowotnych albo dla relaksu), zastępować ją prysznicem.

  • Sprzątanie

    Sprzątanie

    Reklamowane preparaty do sprzątania łazienek, zawierające wiele szkodliwych substancji niebezpiecznych dla środowiska i dla naszego zdrowia, warto zastąpić ekologicznymi, na przykład z certyfikatem „stokrotki” – Eco Label. Warto także sięgnąć po tradycyjne domowe sposoby – ocet, cytryna, sól czy soda oczyszczona także wiele potrafią.