Jak wykonać talerz ozdobny metodą decoupage?

Opiekun artykułu: frap
Advertising
Jak wykonać talerz ozdobny metodą decoupage?

Jak wykonać talerz ozdobny metodą decoupage?

Technika decoupage umożliwia wykonywanie różnych ozdobnych przedmiotów ze zwykłych rzeczy, które mamy w domu. Często są one stare, zużyte i nie mają żadnej wartości artystycznej. Po odnowieniu i ozdobieniu metodą decoupage stają się ciekawą ozdobą wnętrza. Taki interesujący drobiazg można także wykorzystać jako prezent. Z tego artykułu dowiesz się, jak wykonać talerz ozdobny metodą decoupage.

Advertising
Advertising
  • Od czego zacząć?

    Stary talerz, który chcesz odnowić, najpierw trzeba starannie umyć i odtłuścić. Po tych wstępnych zabiegach przetrzyj jego powierzchnię za pomocą papieru ściernego, tak by ją lekko zmatowić. Pomaluj talerz farbą podkładową. Kiedy farba wyschnie, pomaluj talerz farbą właściwą. Możesz użyć farb akrylowych albo specjalnych farb do malowania ceramiki. Jeśli zdecydujesz się na te drugie, gotowy talerz będziesz mógł wypalić w piekarniku, dzięki czemu będzie on bardziej trwały.

  • Naklejanie wzoru

    Naklejanie wzoru

    Wzór do naklejania techniką decoupage najlepiej wyciąć z serwetki. Starannie oddziel warstwę z kolorowym wzorem od podkładu i wytnij interesujący cię motyw. Naklej go we właściwym miejscu na powierzchnię talerza. Jeśli talerz nie będzie wypalany, możesz użyć zwykłego kleju uniwersalnego. Jeśli masz zamiar wypalić swój produkt, powinieneś użyć specjalnego kleju do porcelany i ceramiki, odpornego na wysokie temperatury. Nie nakładaj zbyt grubej warstwy w kleju. Kiedy klej wyschnie, nałóż ponownie cienką warstwę na powierzchnię wzoru. Trzeba to powtórzyć kilka razy. Wymaga to cierpliwości, ponieważ klej do porcelany dość długo schnie. Przedmiotu przeznaczonego do wypalania nie należy lakierować.

  • Lakierowanie

    Jeśli talerz nie będzie wypalany, po przyklejeniu wzoru i wyschnięciu kleju trzeba go polakierować. Wystarczy lakier akrylowy, który dość szybko schnie. Jeśli zdecydujesz się na użycie trwalszego lakieru poliuretanowego, pamiętaj, że schnie on znacznie dłużej i wydziela związki lotne szkodliwe dla zdrowia, dlatego trzeba z nim pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Trzeba nałożyć tyle warstw lakieru, by wzór nie wyróżniał się z tła i wyglądał jak namalowany. Pamiętaj, żeby nie lakierować przedmiotów przeznaczonych do wypalenia.

  • Wypalanie

    Po wyschnięciu ostatniej warstwy kleju wkładamy talerz do piekarnika i wypalamy przez około półtorej godziny w temperaturze 130 stopni. Po ostygnięciu nasze dzieło jest już gotowe i odporne na różne warunki, nawet mycie w zmywarce.

  • Postarzanie

    Postarzanie

    Można wykonać talerz, który będzie wyglądał jak stary i popękany. Malujemy go wtedy dwiema warstwami farby. Pierwsza powinna być ciemniejsza. Na tę farbę nakładamy specjalny lakier do postarzania, dzięki któremu po nałożeniu drugiej, jaśniejszej farby powstanie efekt spękań. Teraz przyklejamy wzór i lakierujemy. Trzeba użyć lakieru poliuretanowego, gdyż akrylowy nie łączy się dobrze z lakierem użytym do postarzania. Tak przygotowanego przedmiotu nie należy wypalać.