Jak wykonać samodzielnie kartkę świąteczną z motywem zimy?

Opiekun artykułu: hejunia
Advertising
Jak wykonać samodzielnie kartkę świąteczną z motywem zimy?

Jak wykonać samodzielnie kartkę świąteczną z motywem zimy?

Oferta kartek świątecznych jest tak bogata, że nie jest wcale łatwo na coś się zdecydować. Coraz popularniejsze stają się natomiast wykonane samodzielnie kartki, do których ozdobienia wykorzystuje się wiele ciekawych elementów, nawet tak nietypowych jak guziki. Takie kartki są bardziej osobiste, bowiem w ich wykonanie wkładamy naszą pracę, a poza tym są wyjątkowe, nie ma dwóch takich samych. Wykonanie takich oryginalnych kartek świątecznych wcale nie jest trudne. Można je przygotować razem z dziećmi, dla których będzie to doskonała zabawa.

Advertising
Advertising
 • Zaczynamy od projektu

  Zaczynamy od projektu

  Nawet dla najprostszej kartki warto najpierw wykonać projekt. Może to być jedynie prosty szkic, ale zorientujemy się dzięki niemu, czy wzór będzie się ładnie prezentował, czy nie trzeba czegoś dodać (albo zrezygnować z któregoś elementu), jak rozplanować kolory. Mając projekt, możemy ustalić, jakie materiały będą nam potrzebne.

 • Przygotowujemy kartki

  Kartki najlepiej wyciąć z brystolu albo bloku technicznego. Z jednego arkusza można otrzymać dwie kartki do złożenia. Nie należy wycinać kartek nożyczkami, trudno będzie uzyskać wtedy całkowicie prostą linię, a nierówna krawędź kartki będzie się źle prezentować. Należy użyć ostrego nożyka i przycinać arkusz przy metalowej linijce. Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu blatu jakąś podkładką, żeby go nie uszkodzić.

 • Naklejamy tło

  Aby wykonać tło, wykorzystamy kawałki ozdobnego papieru. Po naklejeniu papieru powinna pozostać dookoła biała ramka, tak więc wycięty z papieru prostokąt powinien mieć boki o co najmniej pół centymetra krótsze niż kartka. Bardzo ładnie będą wyglądały dwa różne kawałki papieru utrzymane w podobnej tonacji. Powstanie w ten sposób urozmaicony wzór. Przyklejając papier, należy zadbać o to, aby się nie pomarszczył.

 • Ozdabiamy kartkę – krok pierwszy

  Z kawałka tektury wycinamy dwie gałązki, z których powstaną ręce bałwanka. Przyklejamy je w odpowiednim miejscu. Gałązki powinny łączyć się w kształcie litery „V”, aby mogły stać się podstawą dla bałwanka, który dzięki temu będzie bardziej plastyczny.

 • Ozdabiamy kartkę – krok drugi

  Z białego sztywnego kartonu wycinamy kształt bałwanka. Łączymy duże i małe kółko albo trzy kółka, od największego do najmniejszego. Do wycięcia wzoru najlepiej użyć zaokrąglonych nożyczek, aby krawędzie były równe, bez ząbków.

 • Ozdabiamy kartkę – krok trzeci

  Używając czarnego cienkopisu oraz szablonu do rysowania kółek różnej wielkości, ozdabiamy naszego bałwanka – malujemy mu oczy, buźkę oraz guziki. Można je także wykonać z małych czarnych koralików, które przykleimy do papieru.

 • Ozdabiamy kartkę – krok czwarty

  Z tektury albo kolorowego papieru wycinamy kształt marchewki i doklejamy bałwankowi nos. Bałwanka przyklejamy teraz do podstawy, którą tworzą wykonane wcześniej gałązki.

 • Ozdabiamy kartkę – krok piąty

  Na koniec zawiązujemy bałwankowi na szyi kolorową wstążeczkę.