Jak wykonać piękną dekorację z kwiatów i ziół?
Jak wykonać piękną dekorację z kwiatów i ziół?
Bardzo pięknie prezentują się we wnętrzach różne ciekawe ramki z fotografiami, grafiki czy obrazki. Wyjątkowo atrakcyjnie będą wyglądały oprawione w ramki zasuszone zioła czy kwiaty. Taka dekoracja wzorowana na starych zielnikach jest nie tylko ładna, ale także pouczająca. Przygotowanie domowego herbarium nie jest trudne, a efekt może być naprawdę imponujący. Jak wykonać taką dekorację, dowiesz się z tego artykułu.
Jakie rośliny zbierać?
Rośliny do naszego domowego herbarium nie mogą pochodzić z miejsc, gdzie zbiór jest zabroniony, czyli na przykład z rezerwatów i parków narodowych. Nie wolno także zbierać roślin chronionych. Jeśli w danym miejscu jest tylko jeden okaz jakiegoś gatunku, też nie powinno się go zrywać, żeby nie zakłócić równowagi biologicznej. Bardzo interesujące mogą być natomiast rośliny, których dużo rośnie na poboczach dróg, przy ogrodzeniach, pomiędzy płytkami chodnikowymi. Te pospolite „chwasty” są nieraz bardzo piękne.
Jak zbierać rośliny?
Jeśli wybieramy się w teren, by zebrać rośliny do zielnika, warto wziąć ze sobą dużą teczkę z grubego kartonu (powinna być większa niż standardowy rozmiar A4). Do teczki wkładamy gazety, które wchłoną wilgoć z roślin. Może się przydać scyzoryk albo nóż do przycinania łodyg i podważania korzeni. Powinno się zbierać rośliny suche, nie po deszczu.
Jak przygotować rośliny?
Okazy, z których chcemy zrobić nasze herbarium, powinny być zdrowe i kompletne. Mogą to być zebrane przez nas polne kwiaty czy zioła z ogrodu. Należy je teraz wysuszyć. Każdą roślinę układamy na bibułce (mogą być zwykłe serwetki bez kolorowych nadruków), wkładamy do grubej książki i przykrywamy drugim arkuszem bibułki. Co kilka dni należy wymieniać wilgotne bibułki na świeże, aż do momentu, kiedy roślinka będzie ładnie zasuszona. Z zasuszonymi okazami trzeba się bardzo delikatnie obchodzić, aby ich nie uszkodzić.
Przygotowanie ramki – krok pierwszy
Z tektury modelarskiej o grubości 2 mm wycinamy nożykiem do tapet arkusz odpowiedniej wielkości. Powinna się na nim zmieścić nasza roślinka oraz ramka, którą nakleimy na arkusz. Trzeba pamiętać, żeby wokół prezentowanego okazu zostało trochę miejsca, gdyż inaczej nasza dekoracja nie będzie estetyczna.
Przygotowanie ramki – krok drugi
Teraz z tej samej tektury albo grubszej (3 mm) wycinamy ramkę, w której umieścimy naszą roślinę. Sklejamy obie części. Po sklejeniu można je pomalować albo pozostawić w kolorze naturalnym. Bardzo ładnie będzie wyglądała dekoracja z ziół i kwiatów (na przykład lawendy) prezentowanych w białych ramkach.
Tworzymy herbarium – krok pierwszy
Gdy farba wyschnie, możemy w naszych ramkach nakleić wysuszone rośliny. Trzeba je umocować kawałkami papierowej taśmy z suchym klejem. Paski powinny być różnej szerokości, w zależności od tego, jak duże są mocowane elementy. Paski należy przyklejać w odpowiednich miejscach (mocujemy na przykład łodygi, a nie końce listków).
Tworzymy herbarium – krok drugi
Ciekawym elementem dekoracyjnym będzie dołączona do każdego okazu ozdobna karteczka z nazwą gatunku (jeśli podamy nazwę łacińską, nasze herbarium będzie prezentowało się bardzo profesjonalnie).