Jak wykonać papierowe kwiaty metodą quillingu?
Jak wykonać papierowe kwiaty metodą quillingu?
Wykonane metodą quillingu papierowe kwiaty można wykorzystać jako elementy ozdobne i udekorować nimi okolicznościowe kartki albo opakowanie upominku. Takie kolorowe kwiaty bardzo ładnie się prezentują i są łatwe do zrobienia. Jak przygotować takie ozdobne elementy, dowiesz się z tego artykułu.
Technika quillingu
Technika ta polega na wykonywaniu trójwymiarowych ozdób z odpowiednio wymodelowanych wąskich pasków kolorowego papieru. Gotowe elementy łączy się ze sobą i przymocowuje za pomocą kleju do podłoża. Aby paskom papieru nadać pożądany kształt, na przykład łezki, nawija się je na specjalną igłę, a następnie odpowiednio spłaszcza.
Metoda szpilkowa
Metoda szpilkowa w quillingu służy do tego, aby z papierowych pasków modelować skomplikowane kształty. W takim przypadku nie używamy igły do nawijania papieru. Na miękkim podłożu, w które można wbić szpilki (na przykład użyjemy gąbki, styropianu albo piankowej tacki po produktach spożywczych) kładziemy kartkę z narysowanym szablonem. Kształt wypełniamy paskami papieru, które mocujemy za pomocą szpilek. Kiedy wzór jest już gotowy, usuwamy je.
Wykonanie kwiatu – krok pierwszy
Najpierw na kartce papieru rysujemy szablon (możemy również wykorzystać gotowe wzory, na przykład znalezione w Internecie i wydrukowane). Kartkę układamy na miękkim podłożu, w które można będzie wbić szpilki.
Wykonanie kwiatu – krok drugi
Przygotowujemy pierwszy pasek. Zaginamy koniec paska (około centymetra) i sklejamy, tak by powstała niewielka pętelka, i umieszczamy w niej szpilkę. Mocujemy pierwszy pasek do podłoża. Jeśli przygotowujemy płatek kwiatu, należy wbić pierwszą szpilkę u podstawy płatka.
Wykonanie kwiatu – krok trzeci
Teraz nadajemy pierwszemu paskowi odpowiedni kształt. Wbijamy drugą szpilkę u góry na środku płatka i wokół niej zawijamy pasek, a następnie przyklejamy luźny koniec do tego zamocowanego na początku. W ten sposób zaczęliśmy wypełnianie wzoru.
Wykonanie kwiatu – krok czwarty
Wbijamy kolejną szpilkę i znowu zawijamy wokół niej pasek. Kiedy pasek się skończy, doklejamy do niego następny. W ten sposób, owijając pasek papieru wokół kolejnych szpilek, wypełniamy cały wzór, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej, tworząc płatek kwiatu. Kiedy wzór jest już gotowy, obcinamy pasek na dole płatka i przyklejamy, a następnie wyjmujemy szpilki.
Wykonanie kwiatu – krok piąty
W taki sam sposób wykonujemy kolejne płatki, a kiedy mamy już tyle, ile nam potrzeba (na przykład pięć, sześć albo siedem płatków), układamy z nich kwiatek i sklejamy płatki razem. Nasza ozdoba jest już gotowa. Płatki mogą być tego samego koloru albo różnych, zależy to od naszej fantazji oraz tego, jak chcemy wykorzystać przygotowaną dekorację.