Jak wykonać naszyjnik z glinki?
Jak wykonać naszyjnik z glinki?
Dlaczego ludzie lubią własnoręcznie robić biżuterię? Może z tego powodu, że mają wtedy gwarancję oryginalności wyrobu. Nic tak nie cieszy ludzi, a zwłaszcza kobiet, jak coś, co uczyni ich stylizacje niepowtarzalnymi. Ty również lubisz własnoręcznie robioną biżuterię? Jeżeli tak, to mam świetny pomysł na to, jak możesz wykorzystać swoje twórcze zapały. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis, który przybliży ci proces przygotowania naszyjnika z kokardką, wraz ze zdjęciami. Projekt jest niezwykle łatwy, ale również uroczy. Chcesz go zrobić? Nic prostszego. Wystarczy ci odrobina cierpliwości, kawałek łańcuszka oraz niewielka ilość glinki polimerowej. Przy tak niewielkim wkładzie możesz stworzyć wspaniałą ozdobę dla siebie albo kogoś bliskiego. Zainteresowana? Zapoznaj się więc z dalszą częścią artykułu.
Do przygotowania naszyjnika będą ci potrzebne:
Dzielenie wałeczka
Glinka polimeryczna zachowuje się całkiem jak plastelina. Dlatego też bez problemu możesz lepić z niej dowolne kształty. Zanim jednak twój kawałek tego tworzywa będzie przypominać kokardkę, minie trochę czasu. Jednak od czegoś trzeba zacząć. Zrób z glinki wałeczek. Powinien być na tyle długi, by można go podzielić na 4 części, które będą mierzyć około 3 – 4 cm.
Wydłużanie kształtów
Każdą z tych części dodatkowo rozwałkuj i zrób na jednym końcu coś na kształt szpica.
W poprzednim kroku otrzymałaś 4 wałeczki, które są prawie jednakowej długości. Teraz przyszła pora na lekkie wydłużenie ich. Rozwałkuj je tak, by były dwukrotnie dłuższe. W przypadku każdego z kawałków jeden koniec powinien być zakończony do szpica.
Spłaszczanie
Każdy z otrzymanych wcześniej elementów musisz teraz pozbawić kształtu. No może nie do końca, gdyż trzeba je po prostu spłaszczyć. Powinnaś uzyskać wydłużony kawałek glinki, który będzie zakończony z jednej strony do szpica.
Formowanie elementów
Jeden z końców paska musisz złożyć na pół. Pamiętaj, że musisz uformować jedynie końcówkę, nie cały kawałek. W ten sam sposób złóż drugi z końców. Powstanie coś, co kształtem może przypominać nieco łódkę. To, jak powinny wyglądać elementy, możesz zobaczyć na zdjęciu.
Tworzenie pętelek
Następnie wygnij ku sobie oba końce. Połącz je tak, by utworzyły coś na kształt pętelki. Nie spłaszczaj zbytnio miejsca łączenia.
Tworzenie połówek kokardki
Gdy wszystkie pętelki będą już gotowe, możesz przejść do następnego kroku. Jest nim łączenie elementów. Weź dwa z nich i zetknij je ze sobą bokami. W ten sam sposób złącz pozostałe dwie pętelki. Stworzysz przy tym dwie połowy kokardki.
Łączenie połówek
Teraz musisz połączyć ze sobą obie połowy kokardki. Pamiętaj jednak o tym, by postępować przy tym bardzo delikatnie. W przeciwnym wypadku możesz zepsuć marszczenie, które udało ci się stworzyć w poprzednich krokach. Tak, mam na myśli owo wygięcie na końcach pasków.
Ukrywanie łączenia
Przygotuj i rozwałkuj kolejny kawałek glinki. Umieść pasek pod przygotowaną wcześniej kokardką. Zapewne domyślasz się, do czego będzie ci służył.
Owijanie
Następnie owiń paskiem łączenie. W ten sposób bardzo ładnie uda ci się je zakryć, przez co twoja kokarda zacznie wyglądać jeszcze lepiej. Nie przejmuj się tym, że paseczek okazał się zbyt długi. Po prostu dotnij jego nadmiar.
Spłaszczanie środka
Teraz musisz jeszcze delikatnie spłaszczyć środek kokardki. Dzięki temu będzie wyglądać jeszcze lepiej – miejsce, w którym łączą się poszczególne jej części, przestanie być tak bardzo widoczne.
Prawa strona
Po obróceniu kokardki na stronę, na której nie widać miejsca łączenia paseczka, będzie ona wyglądała jak ta zamieszczona na czwartej miniaturce. Ozdoba w kolorze błękitnym jest tam pokazana wyłącznie dla porównania.
Nakłuwanie uszek
Do prawej pętelki u góry wsuń ołówek. Drugą ręką sięgnij po szpilkę i przy jej pomocy zrób w uszku kokardki niewielki otworek. W ten sam sposób zrób dziurkę w lewej, górnej pętelce kokardki.
Wypiekanie i montowanie kółek
Teraz przyszedł czas na to, by utwardzić kokardę. Wsadź ją do piekarnika i zapiecz. Czas pieczenia oraz temperaturę, którą należy ustawić, znajdziesz w instrukcji producenta glinki znajdującej się na opakowaniu. Gdy kokarda spędzi już odpowiednią ilość czasu w piekarniku, trzeba ją wyjąć i pozostawić do wystygnięcia. W momencie, gdy tak się stanie, przewlecz przez dziurki w górnych pętelkach kokardki kółka jubilerskie.
Dopinanie łańcuszka
Teraz pozostało już tylko zaczepić na kółkach łańcuszek oraz zamontować zapinkę. Gdy to zrobisz, twoja praca dobiegnie końca. Naszyjnik będzie gotowy.