Jak wykonać lampiony marokańskie?

Opiekun artykułu: stanik
Advertising
Jak wykonać lampiony marokańskie?

Jak wykonać lampiony marokańskie?

Maroko słynie z wielu wyrobów rzemieślniczych, a jednym z nich są właśnie lampiony. Jeżeli kiedykolwiek byłeś w tym kraju, to na sto procent odwiedziłeś miejscowy suk. Dlatego też zapoznałeś się z pięknem ręcznie wytwarzanych przedmiotów, które są formą zarobkową wielu Marokańczyków. Marokańskie lampiony, podobnie jak inne przedmioty, są swoistego rodzaju arcydziełem. Oryginalne można dostać wyłącznie w Maroku albo w sklepach, które je importują i sprzedają później za niebotyczne sumy. Na szczęście dla ludzi, którzy niekoniecznie mogą sobie pozwolić na dalekie wojaże, istnieje sposób na stworzenie ozdób podobnych do marokańskich lampionów. Podobne nie znaczy identyczne, jednak wciąż może być na swój sposób oryginalne z tego powodu, że przygotujesz je własnoręcznie. A taki lampion będzie świetnie wyglądał zarówno jako ozdoba patio czy ogrodowej altany, jak i mieszkania. Może i na pierwszy rzut oka ich zdobienia wydają się niezwykle skomplikowane, ale to wcale nie jest trudne. Możesz przekonać się o tym osobiście.

Advertising
Advertising
Czego potrzebujesz:

Do przygotowania lampionów będą ci potrzebne:

szklane słoiki

świeczniki

butelki lub inne szklane pojemniki (np. stare szklanki)

transparentne farby do szkła – 2 kolory

farba puchnąca – farba 3D

  • Przygotowanie

    Wybierz sobie szklane naczynia, które chcesz zamienić na marokańskie lampiony. Mogą to być słoiki, świeczniki, miseczki albo nawet szklanki. Każde z nich musi zostać umyte i dokładnie wytarte. W przypadku słoików zadbaj również o to, by nie było na nich śladów po etykietach i kleju.

  • Malowanie dna i ścianek naczynia

    Malowanie dna i ścianek naczynia

    Wylej wybrany kolor farby na dno naczynia w taki sposób, by całkowicie zostało pokryte. Następnie weź szklany pojemnik do obu rąk i zacznij nim kręcić na boki oraz dookoła. Dzięki temu sprawisz, że jego ścianki zostaną równo pokryte barwnikiem. Jeżeli farba nie przelewa się, przez co nie maluje ścian, musisz jej dolać. Opisana wcześniej sytuacje świadczy po prostu o tym, że jest jej za mało.

  • Dodawanie drugiego koloru farby

    Teraz przechyl naczynie na bok i wlej do jego środka farbę w innym kolorze. Postaraj się jednak zrobić wszystko, by nie nalać jej na dno. Zrób to w taki sposób, by w pewnym momencie zaczęła mieszać się z drugim kolorem, tworząc pomiędzy nimi przejście w całkowicie odmiennej barwie.

  • Proces wysychania farby

    Zacznij obracać naczyniem dookoła. Dzięki temu uda ci się pokryć drugim kolorem resztę szkła. Powtórz tę czynność jeszcze kilka razy, a potem postaw pojemnik na papierowym talerzyku. Powinien stać otworem do dołu, a ty po prostu obserwuj, jak spływa po nim farba. Jeżeli po kilku minutach okaże się, że ścianki jednak nie są pokryte farbą zbyt odkładnie, dodaj nieco barwnika i powtórz ten krok. Zanim nadmiar farby całkowicie spłynie, minie około godziny. Pamiętaj o tym, by średnio co 15 minut przestawiać słoiczek w inne miejsce. Dzięki temu unikniesz przyklejenia się go do papierowej powierzchni talerzyka. Po upływie tego czasu odwróć naczynie i pozwól mu spokojnie wyschnąć.

  • Wypiekanie naczyń

    Żeby osiągnąć trwały efekt, poczekaj 48 godzin. Po upływie dwóch dni możesz spokojnie przejść do kolejnego kroku. Jest nim wypalanie przez około 30 minut w temperaturze 95 stopni Celsjusza. Pamiętaj o tym, by nie wkładać swoich naczyń do nagrzanego wcześniej piekarnika. Musi on być rozgrzewany stopniowo wraz z zawartością. W przeciwnym wypadku szkło może popękać lub na farbie powstaną brzydkie bąble.

  • Zdobienia farbą 3D

    Teraz przyda ci się złota farba puchnąca, czyli innymi słowy farba 3D. Namaluj nią na wierzchu każdego z lampionów jakiś ciekawy i ładny wzór. Jeżeli chcesz, żeby wyszedł lepszy, przećwicz parę razy rysowanie go na kartce papieru przy użyciu ołówka.

  • Gotowe lampiony

    Gotowe lampiony

    Lampiony są już gotowe. Pozostało ci tylko zadbać o odpowiednie źródło światła. Możesz umieścić w ich wnętrzu zarówno zwykłe podgrzewacze, jak i małe świeczki LED.