Jak wykonać koszulkę pomalowaną w Mondrianowskie wzory?
Jak wykonać koszulkę pomalowaną w Mondrianowskie wzory?
Niewielkim nakładem można wykonać bardzo oryginalną koszulkę w Mondrianowskie wzory. Kompozycje z czerwonych, niebieskich, żółtych i białych prostokątów oddzielonych czarnymi liniami, charakterystyczne dla obrazów Mondriana, stały się bardzo modne we współczesnej sztuce użytkowej. Możemy je spotkać we wnętrzach, są dywany, meble, a nawet koła rowerów w takie wzory. Jak wykonać taką designerską koszulkę, dowiesz się z tego artykułu.
Materiały i przybory
Przede wszystkim potrzebna jest nam nowa biała koszulka (przed malowaniem warto ją uprać, aby usunąć apreturę), cztery rodzaje farby do tkanin: czerwona, niebieska, żółta oraz czarna, a także grubszy i cieńszy pędzel, taśma malarska, nożyczki i kawałek kartonu wielkości koszulki.
Projekt
Zanim przystąpimy do malowania, warto przygotować projekt, żebyśmy potem byli zadowoleni z naszego wzoru. Rysunek najlepiej wykonać w skali na kratkowanym papierze (można posłużyć się papierem milimetrowym). Na naszym projekcie trzeba koniecznie uwzględnić kolory. Jeśli nie mamy pomysłu, jak rozmieścić kolorowe prostokąty, możemy poszukać inspiracji w Internecie, gdzie znajdziemy mnóstwo ilustracji przedmiotów tak właśnie ozdobionych.
Wykonanie koszulki – krok pierwszy
Przycinamy karton w taki sposób, by wielkością i kształtem odpowiadał koszulce. Koszulkę nakładamy na karton. Należy ją dobrze naciągnąć, nie może nigdzie być luźna, ale nie powinna także być za bardzo rozciągnięta. Koszulka dzięki temu zostanie równo pomalowana, a poza tym karton ochroni tył koszulki przed poplamieniem farbą.
Wykonanie koszulki – krok drugi
Teraz należy starannie przenieść zaprojektowany wzór na koszulkę. Robimy to w ten sposób, że w miejscach, gdzie na projekcie są czarne kontury, naklejamy taśmę malarską. Należy użyć cienkiej taśmy, aby nie zachwiać proporcji rysunku. Po naklejeniu taśmy poszczególne prostokąty będą od siebie oddzielone.
Wykonanie koszulki – krok trzeci
Za pomocą grubszego pędzla malujemy teraz kolejne prostokąty farbami do tkanin. Najpierw nakładamy farbę na przykład czerwoną, po wyschnięciu czerwonych prostokątów przechodzimy do niebieskich, a na koniec do żółtych. Po pomalowaniu fragmentów w danym kolorze trzeba starannie oczyścić pędzel albo wymienić go, by następny nakładany kolor był czysty.
Wykonanie koszulki – krok czwarty
Delikatnie usuwamy taśmę malarską. Uzupełniamy ewentualne ubytki. Teraz zabezpieczamy starannie taśmą pomalowane już prostokąty. Wolne miejsca wypełniamy za pomocą cieńszego pędzelka czarną farbą. W ten sposób uzyskamy charakterystyczne dla Mondrianowskiego wzoru czarne kontury.
Wykonanie koszulki – krok piąty
Gdy koszulka całkowicie wyschnie, można ją zdjąć z kartonu. Farby do tkanin na ogół utrwala się gorącym żelazkiem, tak więc koszulkę należy jeszcze przeprasować.