Jak wykonać domowy odświeżacz powietrza?
Jak wykonać domowy odświeżacz powietrza?
Pokój, który miło pachnie, przynosi przyjemność i relaks wszystkim osobom, które w nim przesiadują. Niestety, kupne odświeżacze powietrza poza ładnym zapachem zawierają również szkodliwe substancje. Mogą one być niebezpieczne, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W związku z tym warto wiedzieć, jak wykonać domowy, nieszkodliwy odświeżacz powietrza.
Przydatne składniki
Podstawą do przygotowania odświeżacza powietrza są odpowiednie składniki. Należą do nich proste elementy, które łatwo znaleźć w osiedlowych sklepach. Najważniejsza jest soda oczyszczona oraz olejki eteryczne w dowolnym, lubianym przez domowników zapachu. Pozostałymi rzeczami, które należy przygotować, są kawałki tkaniny z luźnym splotem, tasiemki do jej przytrzymania lub kawałek sznurka albo wstążka oraz niewielkie pojemniczki, w których można przechowywać zapach. Mogą to być małe solniczki, pudełka po drobnych upominkach, słoiczki na przyprawy albo po przyprawach (wówczas trzeba je dokładnie umyć) lub metalowe puszki. Każdy z pojemników nada się do przechowywania zapachu, a do tego jego małe rozmiary sprawią, że będzie prawie niewidoczny.
Przygotowanie zapachu
Sodę oczyszczoną wsypuje się do wybranego pojemnika. W zależności od jego wielkości może to być 1 łyżeczka lub 1 łyżka. Następnie dodaje się 5 kropli wybranego olejku. Najlepiej nie dodawać go za dużo, gdyż wtedy stanie się zbyt intensywny i zamiast napełniać pokój ładnym zapachem, zacznie być trudny do zniesienia. Do pokojów warto używać odświeżających i uspokajających olejków, np. lawendowego. Oba składniki miesza się ze sobą, a następnie przykrywa się pojemnik. Jeżeli jest to solniczka, wystarczy dokręcić nakrętkę, jednak gdy jest to pojemnik z zamknięciem bez dziurek, należy użyć tkaniny, zakryć nią pojemnik i przewiązać tasiemką.
Używanie odświeżacza
Domowy odświeżacz powietrza można postawić w dowolnym pokoju, zarówno dla dodania mu przyjemnej atmosfery, jak i zniwelowania nieprzyjemnego zapachu. Do każdego pokoju można wybrać inny, lecz warto pamiętać, aby nie były one przesadnie intensywne, ponieważ mieszając się ze sobą, zamiast miłych doznań przyniosą ból głowy. Co istotne, zapach z olejku i sody nadaje się także do odświeżania lodówki. W niej najczęściej pojawiają się nieprzyjemne mieszanki zapachowe. Wystarczy ustawić pojemniczek z tyłu lodówki lub na półce na drzwiach. Przygotowując zapach do lodówki, warto wybrać olejek cytrusowy, którego zapachem jedzenie nie przesiąknie.
Pielęgnacja zapachu
Odświeżacz powietrza uwalnia zapach przez określony czas. W przypadku kupnego, gdy przestaje wydzielać aromat, wyrzuca się opakowanie, w przypadku domowego nie trzeba stosować tak radykalnych sposobów. Od czasu do czasu trzeba dodać do sody nowe krople olejku zapachowego, natomiast raz na 3 – 4 miesiące warto wymienić sodę na nową. Pod wpływem olejku żółknie, zmienia się w bryłki i traci swoje właściwości. Wymiana obu składników jest nie tylko szybka, ale i tania.