Jak użyć sody do udrożnienia zlewu?

Opiekun artykułu: emopunk
Advertising
Jak użyć sody do udrożnienia zlewu?

Jak użyć sody do udrożnienia zlewu?

Zatkany zlew to dość częsty problem w naszych kuchniach. Na ogół eliminujemy go, stosując drogie i szkodliwe dla środowiska preparaty do udrażniania rur. Tymczasem wystarczy użyć sody oczyszczonej i octu, by odetkać zlew i pozbyć się kłopotu. W artykule wyjaśniamy, jak za pomocą sody można udrożnić zlew.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Nie należy wdychać unoszących się z odpływu oparów. Odpływ na czas udrażniania zlewu trzeba koniecznie zatkać korkiem.

Wskazówki:

Jeśli nie masz korka do swojego zlewu i nie możesz kupić żadnego w odpowiednim rozmiarze, odpływ na czas udrażniania rur możesz zatkać szmatą.

  • Przygotowanie

    Do udrożnienia zlewu będą ci potrzebne: soda oczyszczona, ocet, woda i korek do zlewu. Zanim przystąpisz do udrażniania zlewu, opróżnij go, wyjmij z niego wszystkie naczynia, kratki, usuń także plastikowe sitko z odpływu. Załóż rękawice gumowe. Teraz jesteś gotowy do działania.

  • Ocet i soda

    Do odpływu zlewu wsyp sodę oczyszczoną (w zależności od potrzeb od pół do całej szklanki). Aby soda nie rozsypała się po komorze zlewu, użyj lejka, zrobionego na przykład z papieru. Teraz wykorzystasz ocet. Powinieneś użyć tyle samo octu, ile było sody. Połowę tej ilości wlej do odpływu. Natychmiast zatkaj odpływ korkiem. Po wlaniu octu zajdzie gwałtowna reakcja chemiczna, a opary nie powinny wydostać się na zewnątrz. Gdy przestaniesz słyszeć szum, odetkaj odpływ, wlej resztę octu i znowu szybko zatkaj odpływ korkiem.

  • Gorąca woda

    Teraz należy odczekać od kwadransa do pół godziny. Odpływ musi być cały czas zamknięty, nie należy ruszać korka. Czekając, zagotuj jeden – dwa litry wody. Po upływie wskazanego czasu wyjmij korek ze zlewu i zacznij do odpływu wlewać wrzątek. Rób to ostrożnie, wlewaj wodę bezpośrednio do odpływu, nie za szybko i małym strumieniem. Jeśli zlew nadal nie jest w pełni drożny, procedurę trzeba powtórzyć. Po dwóch, najwyżej trzech razach problem powinien być już rozwiązany.