Jak urządzić pokój dziecinny?

Opiekun artykułu: ziggy
Advertising
Jak urządzić pokój dziecinny?

Jak urządzić pokój dziecinny?

Urządzanie pokoju dla dziecka jest prawdziwym wyzwaniem. Spełnia on wiele funkcji, od przechowywania dziecięcych drobiazgów po miejsce zabawy, nauki i snu. Pokój niemowlęcia powinien zapewniać także możliwość jego wygodnej pielęgnacji. Zastosowane w pokoju dziecka farby, lakiery (na przykład na meblach) i wykładziny powinny mieć odpowiednie atesty. Należy także pamiętać o tym, że w miarę dorastania dziecka jego potrzeby będą się zmieniały, i urządzić pokój tak, by „rósł” razem z dzieckiem.

Advertising
Advertising
  • Pokój małego dziecka

    Pokój małego dziecka

    Jeśli urządzasz pokój dla dziecka, które właśnie ma przyjść na świat, potrzeby malucha będą uwzględnione na równi z twoimi. Wygodne i bezpieczne łóżeczko dla dziecka warto zaopatrzyć dodatkowo w moskitierę albo zainstalować siatkę przeciwko owadom w oknie. Potrzebujesz wygodnego miejsca do przewijania maleństwa oraz komody i szafki na jego rzeczy. Kiedy dziecko nieco podrośnie, przydatny może okazać się kojec. Pierwsza rewolucja nastąpi, gdy maluch opanuje sztukę wstawania i chodzenia – teraz trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo.

  • Jak zapewnić bezpieczeństwo małemu dziecku?

    Jak zapewnić bezpieczeństwo małemu dziecku?

    Dziecko jest ciekawskie i ma wrodzoną potrzebę eksploracji, więc najzwyczajniej w świecie zajrzy wszędzie i przetestuje każdą rzecz pod kątem przydatności do zabawy. Dlatego jego pokój powinien być miejscem bezpiecznym. Podłogę najlepiej przykryć dywanem lub miękką wykładziną łatwymi do czyszczenia. Na blatach szafek nie powinno się pozostawiać rzeczy, które dziecko mogłoby strącić i zrobić sobie krzywdę. Rogi szafek na wysokości główki dziecka można osłonić miękkimi nakładkami z tworzywa. Gniazdka elektryczne trzeba zabezpieczyć przed wścibskimi paluszkami. Drzwiczki szafek można także zabezpieczyć przed otwarciem ich przez dziecko.

  • Pokój kilkulatka

    Pokój kilkulatka

    Taki pokój służy przede wszystkim do zabawy, snu i przechowywania rzeczy dziecka. Powinny się pojawić nowe meble, najlepiej modułowe, do przechowywania zabawek i ubranek. Warto zadbać o pojemniki na zabawki, na przykład wsuwane pod inne meble. Dziecko będzie mogło w ten sposób uczyć się samodzielnie dbać o porządek w swoich rzeczach. Niski stolik i krzesełka będą świetnym miejscem do zabawy. Jeśli pomalujesz fragment ściany albo drzwi farbą tablicową i kupisz kolorową kredę, dziecko będzie mogło rozwijać swój talent plastyczny, a inne ściany w domu będą bezpieczne.

  • Gdy dziecko idzie do szkoły

    Gdy dziecko idzie do szkoły

    W pokoju dziecka w wieku szkolnym pojawią się nowe meble: półki na książki i oczywiście biurko z odpowiednio dobranym oświetleniem. Zamiast dziecinnego łóżeczka wstawisz tapczanik. Warto zadbać o to, by dziecko mogło rozwijać swoje hobby, a więc potrzebny może być blat roboczy, miejsce do przechowywania lub eksponowania jego prac. Można porozmawiać z dzieckiem o jego potrzebach i uwzględnić je przy urządzaniu pokoju. Dziecko szybko rośnie i wkrótce może okazać się, że do jego pokoju nie powinno się już wchodzić bez pukania, a o urządzeniu chce decydować samodzielnie. To nowy etap – mamy w domu nastolatka, a czasy dziecinnego pokoju w błękitach czy różach właśnie się skończyły.