Jak uniknąć ukąszeń komarów?

Opiekun artykułu: klawy
Advertising
Jak uniknąć ukąszeń komarów?

Jak uniknąć ukąszeń komarów?

Od wiosny do jesieni jesteśmy narażeni na ukąszenia komarów. Wycieczka do lasu czy nad jezioro, towarzyskie spotkanie w ogrodzie, grill na działce u znajomych – żadna z tych okazji nie obejdzie się bez niechcianego towarzystwa. Komary towarzyszą nam także w naszych domach, jeśli nie zadbaliśmy o zabezpieczenie okien. Bąble po ukąszeniach nie wyglądają ładnie, a jeszcze gorsze są skutki naszego nieopanowanego drapania się. Więc choć nasze polskie komary nie roznoszą w zasadzie poważnych chorób, lepiej jednak unikać ich ukąszeń. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Pamiętaj, że jaskrawe kolory odzieży i mocny zapach perfum przyciągają komary.

  • Zmień zapach swojej skóry

    Zmień zapach swojej skóry

    Nie chodzi tu o spryskanie się silnymi perfumami, wręcz przeciwnie. Są zapachy dla komarów bardzo nieatrakcyjne, które mogą odebrać im ochotę na pożywienie się naszą krwią. Znanym sposobem jest na przykład zażywanie witaminy B6. Jej zapach zdecydowanie odstrasza komary. Witaminy to jednak nie cukierki – nie można zażywać dowolnych dawek, kiedy tylko się chce. Zapach ciała można skutecznie zmienić, jedząc dużo cebuli i czosnku. Są to bardzo zdrowe warzywa, a przy okazji komary nas omijają – czyli same plusy. Skuteczną ochronę zapewnia natarcie ciała octem jabłkowym. Komary nie znoszą także zapachu kamfory oraz waleriany, ale te wonie mogą być drażniące, poza tym waleriana nie jest wskazana, jeżeli w naszym otoczeniu znajdują się koty. Zamienilibyśmy jeden problem na drugi, ponieważ zapach waleriany przyciąga koty i działa na nie pobudzająco. Lepiej wykorzystać preparaty zawierające ekstrakt z trawy cytrynowej – są bezpieczne, jednocześnie skutecznie odstraszają komary.

  • Wykorzystaj olejki eteryczne

    Wykorzystaj olejki eteryczne

    Bardzo wiele olejków eterycznych działa odstraszająco na komary. Skuteczne są na przykład olejki eukaliptusowy, goździkowy, paczulowy oraz z trawy cytrynowej, ale można zastosować jeszcze wiele innych, choćby waniliowy, rozmarynowy, cedrowy, mięty pieprzowej, geranium, lawendowy, bazyliowy, kopru włoskiego, tymiankowy. Kilka kropli olejku można dodać do alkoholu albo dobrego oleju roślinnego (oleje kokosowy, jojoba, oliwa z oliwek) i takim preparatem nacierać skórę. Powinno to skutecznie odstraszyć komary. Olejek można także wlać do kominka do aromaterapii albo dyfuzera, by zapach rozszedł się po całym pomieszczeniu. Pozbędziemy się wtedy komarów ze swojego otoczenia. Dobre świece zapachowe czy kadzidełka też mogą być pomocne.

  • Zadbaj o właściwy strój

    Zadbaj o właściwy strój

    Jeśli wiesz, że przez pewien czas będziesz narażony na atak komarów (udajesz się na grilla do znajomych albo masz zamiar spędzić trochę czasu z wędką w ręku), ubierz się odpowiednio. Długie rękawy koszuli czy bluzki oraz nogawki spodni dadzą ochronę twoim nogom i przedramionom. Załóż skarpetki. Pokąsane palce stóp bardzo nieprzyjemnie się potem czuje. Głowę i kark zabezpiecz czapką, chustką albo kapeluszem. Jeżeli masz problemy z komarami w nocy, rozważ umieszczenie nad łóżkiem moskitiery. Moskitiera może być też bardzo przydatna w ogrodzie.

  • Chemia też może pomóc

    Chemia też może pomóc

    Gdy jest wiele komarów i sposoby naturalne okazują się mało skuteczne, można wykorzystać sprawdzone środki chemiczne. Bardzo praktyczne są spiralki, które zawierają fumigatory, zabijające komary. Używa się ich na zewnątrz, na przykład na balkonie albo tarasie. Spiralka osadzona jest na metalowym stojaczku. Należy podpalić koniec spiralki, tak by zaczęła się żarzyć. Wydzielające się podczas spalania opary są trujące dla komarów i innych owadów. Trzeba pamiętać, żeby po zainstalowaniu spiralki umyć ręce i nie kłaść jej w miejscu, gdzie znajdują się środki spożywcze. Jeżeli używamy takiej spirali, trzeba uważać na małe dzieci. Lepiej w takiej sytuacji zdecydować się na inne rozwiązanie.