Jak uniknąć rozwodu?

Opiekun artykułu: smolen
Advertising
Jak uniknąć rozwodu?

Jak uniknąć rozwodu?

Zawarcie małżeństwa to bardzo poważny krok w życiu każdego człowieka i mało kto podejmuje go pochopnie, zwłaszcza że według statystyk pobieramy się coraz później. Zatem wydawać by się mogło, że są to decyzje przemyślane i podejmowane z głową. Rzecz jasna, małżeństwo powinno być zawierane przede wszystkim z powodu prawdziwej oraz szczerej miłości, jednak nawet największa miłość nie jest gwarantem udanego oraz długoletniego pożycia małżeńskiego. Liczą się także inne uczucia oraz zachowania, które pozwalają podtrzymać to, co połączyło nas przed ołtarzem czy w urzędzie stanu cywilnego. Dlatego też już na początku waszej wspólnej małżeńskiej drogi powinniście dbać o to, by wasze uczucia nie wygasły i by nie doszło do zawsze bolesnego i przykrego rozwodu. Chcesz wiedzieć, co możesz zrobić, by uniknąć rozstania? Koniecznie przeczytaj tych kilka porad.

Advertising
Advertising
  • Mieszkanie przed ślubem

    Jeśli to możliwe, powinniście zamieszkać razem przed ślubem, choćby tylko na rok. Nie chodzi jednak o to, by jedno z was wprowadziło się do rodzinnego domu drugiej osoby, ale abyście wynajęli jedno, nawet małe mieszkanie, które na jakiś czas stanie się dla was wspólnym gospodarstwem. Tylko dzięki temu będziecie w stanie poznać się dużo lepiej i zauważyć wszystkie swoje wady oraz zalety. Pewne rzeczy lepiej bowiem odkrywać przed ślubem i mieć czas, by je zaakceptować lub zacząć nad nimi panować, niż gdyby przykra prawda miała wyjść na jaw już po zawarciu małżeństwa.

  • Okres narzeczeństwa

    Okres narzeczeństwa

    Kolejną ważną sprawą jest to, aby wasz okres narzeczeństwa trwał około 1 – 2 lat. Rzecz jasna, jeśli tworzycie parę już od 10 lat, to nie jest konieczne, ale jeśli mężczyzna oświadczył się po kilkunastu miesiącach znajomości, wówczas wypadałoby, abyście dali sobie więcej czasu na bliższe poznanie oraz zaplanowanie ślubu. Takie romantyczne zrywy są naprawdę piękne, ale przestają takie być, jeśli kończą się paskudnymi kłótniami oraz rozwodem. Niech więc okres narzeczeństwa będzie dla was szansą, by sprawdzić, czy decyzja o ślubie nie była zbyt pochopna.

  • Nie tylko miłość

    Choć oczywiście miłość powinna być kluczową przyczyną waszego małżeństwa, to jednak z całą pewnością nie jedyną. Miłość będzie wam towarzyszyć długie lata, tylko jeśli będzie poparta solidnym fundamentem zbudowanym z zaufania, szczerości, troski, wzajemnego dbania o siebie. Jeśli się kochacie, ale nie potraficie dojść do porozumienia, oszukujecie się, zatajacie przed sobą prawdę i gracie inne osoby, to prędzej czy później wszystko to wyjdzie na jaw, a miłość może okazać się zbyt słaba, by to wszystko przetrwać.

  • Kluczowe tematy

    Każda para, zanim podejmie ostateczną decyzję o ślubie, powinna najpierw przedyskutować między sobą kluczowe dla małżeństwa tematy. Należą do nich przede wszystkim mieszkanie po ślubie, dzieci oraz finanse. Są to tematy tyleż elementarne, co najczęściej drażliwe oraz konfliktogenne, jednak należy pomówić o nich jeszcze zanim okres narzeczeństwa dobiegnie końca. Musicie bowiem wspólnie omówić wasze wizje przyszłości na co najmniej najbliższych kilka lat. Jeśli już teraz jesteś przekonana, że wolisz realizować się zawodowo czy naukowo, niż wychowywać dzieci, to powiedz o tym wprost partnerowi, zaznaczając, że być może za 10 lat również nie będziesz gotowa na macierzyństwo. Nie ma żadnego sensu zatajać takich informacji, gdyż w trakcie małżeństwa mogą doprowadzić one do wzajemnego żalu, oskarżania się oraz kłótni.

  • Domowe sprawy

    Domowe sprawy

    Choć przyjęło się, że to na barkach kobiety spoczywa trud wychowywania dzieci oraz prowadzenia domu, to jednak wcale nie musisz się na to zgadzać. Przed zawarciem małżeństwa należy przedyskutować również to, jak będzie wyglądać podział obowiązków, kto z was będzie pracował (możecie oboje) oraz jak będziecie się dzielić wychowywaniem dzieci. Te kwestie są bardzo ważne, zwłaszcza dla kobiety, która często obawia się, że po ślubie nie będzie mogła realizować się zawodowo.