Jak sobie poradzić z zapleśniałym śpiworem?

Opiekun artykułu: martajg
Advertising
Jak sobie poradzić z zapleśniałym śpiworem?

Jak sobie poradzić z zapleśniałym śpiworem?

O śpiwór trzeba dbać. Powinien być wietrzony, odpowiednio przechowywany, w miejscu przewiewnym i suchym, najlepiej rozłożony, a nie ciasno zwinięty. Tyle teoria. W praktyce bywa tak, że w górach lało, śpiwór wrócił wilgotny, zapomnieliśmy o nim, bo zaczęła się szkoła / praca / studia, a kiedy sobie przypomnieliśmy, był już zapleśniały i niezbyt ładnie pachniał. I co teraz? Wyrzucić? Nawet tak zaniedbany śpiwór można jednak jeszcze uratować. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak to zrobić.

Advertising
Advertising
 • Usuwamy pleśń

  Usuwamy pleśń

  Rozpakowujemy śpiwór i wynosimy na dwór. Powinien przez kilka godzin suszyć się na słońcu i wietrzyć. Do usunięcia pleśni użyjemy soli wymieszanej z sokiem z cytryny. Powstałą papkę nakładamy na pokryty pleśnią obszar, a następnie układamy śpiwór na słońcu i czekamy, aż preparat zaschnie. Słońce zabije zarodniki pleśni, które jeszcze pozostały na włóknach tkaniny. Jeśli plamy do końca nie zeszły, czyścimy je za pomocą szczoteczki do zębów, używając nadal soli kuchennej i soku z cytryny.

 • Wybór pralki

  Wybór pralki

  Śpiwór nasiąknięty wodą jest bardzo ciężki, więc prawdopodobnie nie będziesz mógł go uprać w domowej pralce, bo mogłaby się uszkodzić. Potrzebna jest pralka o dużej pojemności, w której można uprać co najmniej 7 kg. Tego typu duże pralki są dostępne w pralniach samoobsługowych.

 • Jak pierzemy

  Wkładamy śpiwór do pralki. Wsypujemy zalecaną ilość proszku lub płynu do prania. W przypadku delikatnych śpiworów puchowych nie jest zalecane używanie środków zmiękczających do tkanin, ze względu jednak na problem z zapachem pleśni, należy tego płynu użyć. Śpiwór i tak jest w nie najlepszym stanie, więc zróbmy wszystko, żeby go uratować – najwyżej się nie uda. Posypujemy śpiwór boraksem (pół kubka) i wlewamy pół nakrętki wybielacza. Pierzemy w zalecanej temperaturze i nastawiamy wirowanie też zgodnie z informacją producenta.

 • Jak suszymy

  Teraz trzeba śpiwór wysuszyć. Można to zrobić w suszarce bębnowej, co ze względu na wypełnienie śpiwora mogłoby być dla niego korzystniejsze, ale ze względu na zapach pleśni warto wywiesić śpiwór na powietrzu. Rozsuwamy wszystkie zamki i wieszamy śpiwór na sznurku albo przewieszamy przez jakąś barierkę.

 • Usuwamy zapach pleśni

  Aby usunąć zapach pleśni, pozostawiamy śpiwór na powietrzu, nawet jeśli pada deszcz. Spryskujemy go od wewnątrz i od zewnątrz sprayem do odświeżania tkanin i usuwania przykrych zapachów. Zabieg ten należy powtarzać codziennie aż do usunięcia zapachu stęchlizny.

  Inny sposób eliminacji przykrego zapachu pleśni polega na wykorzystaniu olejku waniliowego. Nasączamy olejkiem dwa waciki i wkładamy do śpiwora w dwóch miejscach, przy samych stopach oraz pośrodku. Waciki powinny pozostawać w śpiworze przez minimum 3 godziny.