Jak samodzielnie przygotować płyn do mycia podłóg?

Opiekun artykułu: artur
Advertising
Jak samodzielnie przygotować płyn do mycia podłóg?

Jak samodzielnie przygotować płyn do mycia podłóg?

Czysta podłoga w mieszkaniu to dla gospodarzy powód do dumy, ale nie to jest najważniejsze. W czystych pomieszczeniach mieszka się przyjemniej, a poza tym czystość – to zdrowie. Mając to na względzie, kupujemy kolejny reklamowany środek do mycia podłóg, sądząc, że czynimy to dla dobra naszej rodziny. Czy jednak na pewno tak jest? W składzie profesjonalnych płynów do zmywania jest wiele substancji chemicznych, które wcale nie są obojętne dla naszego zdrowia, zwłaszcza gdy są często stosowane. Tego zagrożenia można łatwo uniknąć, sięgając po naturalne, ekologiczne środki do sprzątania. Płyn do mycia podłóg można przygotować samodzielnie. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Przygotuj potrzebne składniki

    Przygotuj potrzebne składniki

    Płyn do mycia podłóg powinien spełniać kilka różnych zadań. Na ogół nie zastanawiamy się nad tym, płyn do zmywania powinien usuwać brud i po sprawie. Co to jednak znaczy? Nasz płyn musi poradzić sobie z kurzem, tłuszczem, plamami, zdezynfekować powierzchnię i w dodatku powinien jeszcze ładnie pachnieć. Jak to osiągnąć w warunkach domowych? Bardzo prosto. Mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń świetnie usuwa kurz i plamy, czyści i dezynfekuje ocet, a ładny zapach zapewni naszemu płynowi wybrany olejek eteryczny.

  • Jak przygotować płyn do mycia podłóg?

    Jak przygotować płyn do mycia podłóg?

    Przygotuj plastikową litrową butelkę po płynie do zmywania, wlej do niej półtorej szklanki wody i tyle samo octu. Następnie dodaj pół łyżki stołowej delikatnego mydła w płynie oraz 15 – 20 kropli olejku eterycznego. Wymieszaj, delikatnie potrząsając butelką, by nie powstało za dużo piany. Ekologiczny płyn do zmywania podłóg jest już gotowy.

  • Jak przygotować jeszcze skuteczniejszy płyn do mycia?

    Jak przygotować jeszcze skuteczniejszy płyn do mycia?

    Jeśli potrzebujesz umyć bardzo brudne i zaplamione podłogi, powinieneś przygotować płyn o silniejszym działaniu. Oprócz octu i mydła w płynie dodaj do roztworu alkoholu izopropylowego (w proporcji 1:1:1). Nie zapomnij oczywiście o olejku zapachowym. Tak przygotowany preparat przelej do butelki z atomizerem i spryskuj czyszczone powierzchnie, a następnie przetrzyj szmatką z mikrofazy.

  • Jak działa alkohol izopropylowy?

    Jak działa alkohol izopropylowy?

    Izopropanol, czyli alkohol izopropylowy, robi furorę jako skuteczny środek czyszczący. Jest doskonałym pogromcą tłuszczu i wszelkich zabrudzeń, stosuje się go do konserwacji bardzo precyzyjnych urządzeń. Odparowuje, nie pozostawiając śladów, natomiast całkowicie eliminuje tłuszcze, smary, zaschnięte oleje i inne zabrudzenia trudne dom usunięcia podczas zwykłego czyszczenia.

  • Kiedy nie powinno się używać izopropanolu?

    Kiedy nie powinno się używać izopropanolu?

    Alkohol izopropylowy jest na pewno bardzo skuteczny, ale należy pamiętać, że wdychanie jego par może być szkodliwe. Dlatego nie należy używać tego preparatu w zbyt dużych ilościach. Natomiast zdecydowanie nie powinno się używać izopropanolu w domach, gdzie są małe dzieci, zwłaszcza noworodki, zwierzęta domowe czy osoby cierpiące na alergie wziewne. Zbyt duża dawka alkoholu izopropylowego wchłonięta przez drogi oddechowe może spowodować zatrucie i problemy z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączkę czy śmierć.