Jak pozbyć się kleszcza?
Jak pozbyć się kleszcza?
Kleszcze to zmyślne małe pajęczaki, których rozwój nie byłby możliwy bez solidnego posiłku z krwi stałocieplnej istoty. Dlatego spacerując po lesie, parku czy ogrodzie, jesteśmy narażeni na atak z ich strony. Czarna ruchliwa plamka na skórze to sygnał alarmowy – przyczepił się nam kleszcz i trzeba go jak najszybciej usunąć. Im prędzej to zrobimy, tym lepiej, kleszcze przenoszą bowiem groźne choroby: zapalenie mózgu oraz boreliozę.
Po wyjęciu kleszcza powinno się go umieścić na jasnym tle, na przykład na białej kartce, żeby sprawdzić, czy został wyjęty w całości.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do wyjmowania kleszczy. Warto się zaopatrzyć w któreś z nich przed wyjazdem na wakacje czy na wycieczkę do lasu.
Jak poprawnie wyjąć kleszcza?
Kleszcza trzeba wyjąć szybko i w całości. Nie robimy tego palcami, nie smarujemy też insekta jakimiś specyfikami, które mają sprawić, że odpadnie. W takim przypadku kleszcz dusi się i wymiotuje, a to zwiększa ryzyko infekcji. Nie należy również kleszcza wykręcać, bo wtedy jego głowa może się oderwać. Najlepiej użyć specjalnej karty do usuwania kleszczy. Można ją kupić w aptece. Karta jest wielkości karty kredytowej i można ją włożyć do portfela. Na rogach są specjalne nacięcia różnej wielkości. Wsuwamy kleszcza w takie nacięcie, podważamy delikatnie i spokojnie wyciągamy w kierunku odwrotnym do tego, w którym się wgryzł. Za pomocą takiej karty zawsze uda nam się wyjąć kleszcza w całości.
Co jest ważne po usunięciu kleszcza?
Kleszcza usunęliśmy, ale nie wiemy, czy nas czymś nie zaraził. Kleszcza warto włożyć do zamykanej plastikowej torebki i zachować. Jeśli w okolicy ukąszonej przez kleszcza pojawi się powiększająca się czerwona plamka (typowy dla boreliozy tzw. rumień wędrujący) albo objawy typowe dla grypy i powiększenie węzłów chłonnych, należy udać się do lekarza. Aby diagnoza była bardziej pewna, zabieramy ze sobą kleszcza, który nas ukąsił.
Kiedy jeszcze udajemy się do lekarza?
Musimy udać się do lekarza, jeśli mimo naszych starań nie udało nam się usunąć kleszcza. Może też się zdarzyć, że choć byliśmy ostrożni, doszło do urwania się głowy kleszcza lub rozerwania jego odwłoka i część ciała insekta pozostała w rance. W takim przypadku może dojść do infekcji skórnej i konieczna jest interwencja lekarska. Nie należy nacinać tego miejsca ani podejmować prób wydłubania tego, co pozostało z kleszcza, bo mogą się pojawić komplikacje.
Profilaktyka
Skutki ukąszenia kleszcza mogą być bardzo poważne, toteż warto się zabezpieczyć. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ubiór: długie rękawy bluzki czy koszuli, długie spodnie zamiast szortów, na głowę kapelusz z szerokim rondem albo czapka – wtedy spadający z gałęzi kleszcz nie przyczepi się do naszej skóry, bo nie będzie to możliwe. Można także używać preparatów albo olejków eterycznych odstraszających kleszcze. Warto także odpowiednio wcześniej zaszczepić się przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu (nie ma niestety szczepionki przeciw boreliozie). Po powrocie z okolicy, gdzie występują kleszcze, sprawdź, czy nie przyniosłeś na swoim ciele niepożądanego lokatora. Trzeba usuwać kleszcze ze skóry psów i kotów, bo insekty te mogą przenieść się z nich na człowieka.