Jak pomalować łazienkę?

Opiekun artykułu: mudin
Advertising
Jak pomalować łazienkę?

Jak pomalować łazienkę?

Tradycyjnym sposobem aranżacji łazienki jest wyłożenie jej płytkami ceramicznymi. Mimo ogromnych zalet tego typu materiału warto rozważyć jeszcze inne rozwiązania. We współczesnych łazienkach z powodzeniem stosuje się drewno, kamień, tapety – a także ściany malowane farbą. Można łączyć różne materiały, uzyskując rozwiązania zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Jak pomalować łazienkę, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
 • Jaką farbę wybrać do łazienki?

  Minęły już na szczęście czasy, kiedy w łazience olejną farbą malowano błyszczącą lamperię. Dziś mamy do dyspozycji specjalne farby przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnie i łazienki. Farby te są matowe lub mają lekki połysk, wykazują się dużą odpornością na ścieranie, są wodoodporne i zawierają dodatki chroniące ściany przed grzybami pleśniowymi. Jeśli taką farbę położymy na dobrze przygotowanym podłożu i zapewnimy właściwą wentylację podczas jej schnięcia, powinna długo zachować swoje właściwości. Łazienka pomalowana farbą jest łatwa do utrzymania w czystości i można ją zaaranżować w bardzo ciekawy sposób.

 • Jakie kolory farb wybrać do łazienki?

  Jakie kolory farb wybrać do łazienki?

  Jeśli chodzi o wybór koloru farby do łazienki, nie ma właściwie żadnych ograniczeń. Można zdecydować się na pastelowe beże i kremowe biele, różne odcienie błękitu czy jasnej zieleni, ale także ostrą czerwień, fiolet, róż, pomarańcz czy nawet czerń. Oczywiście barwy należy odpowiednio łączyć. Pomalowanie całej łazienki na czarno czy czerwono zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem, ale umiejętnie wprowadzony akcent barwny na pewno ozdobi wnętrze.

 • Jaki kolor ścian i sufitu?

  Jaki kolor ścian i sufitu?

  Kiedyś zasady były proste: ściany kolorowe, na dole oczywiście lamperia, sufit biały i najlepiej oddzielony starannie szlaczkiem. Dziś malujemy inaczej. Sufit w łazience zdecydowanie nie musi być biały. Jeśli łazienka jest nieduża, robi wrażenie zbyt wysokiej. Warto pomalować sufit ciemniejszą barwą, wtedy pomieszczenie optycznie obniży się i poprawią się jego proporcje. Ściany pomalowane jasną chłodną barwą (na przykład błękitne) optycznie powiększą pomieszczenie, zwłaszcza jeśli użyjemy farby z połyskiem. Proporcje pomieszczenia możemy również zmieniać odpowiednio skomponowanymi wzorami. Zbyt wąską ścianę można poszerzyć, malując na niej poziome pasy. Ciemna ściana robi wrażenie bliższej, w ten sposób można zatem skrócić optycznie zbyt długie i wąskie pomieszczenie.

 • Jak przygotować łazienkę do malowania?

  Łazienka jest najtrudniejszym pomieszczeniem do pomalowania. Jest na ogół mała i znajduje się tu wiele urządzeń, których nie można zdemontować. Dlatego odpowiednie przygotowanie do pracy ma duże znaczenie. Przede wszystkim należy zdemontować wszystkie półeczki, wieszaki itp. Wynosimy z łazienki kosze i wszystkie drobiazgi. Zabezpieczamy przed zabrudzeniem lub demontujemy oświetlenie, gniazda i włączniki. Za pomocą folii malarskiej zabezpieczamy lustra i urządzenia sanitarne oraz baterie przed zachlapaniem farbą. Folią wykładamy również podłogę.

 • Przygotowujemy narzędzia

  Ze względu na niedostępność niektórych miejsc podczas malowania łazienki bardzo przydatny jest teleskopowy kij, na którym osadzimy wałek malarski. W bardzo małej łazience trudno jest rozstawić drabinę i nie do wszystkich miejsc można dosięgnąć. Prostym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest płyta, którą oklejamy ceratą i układamy na wannie. Stojąc na takiej płycie, swobodnie możemy pomalować sufit nad wanną. Jeśli potrzebujemy pomalować jakieś niedostępne miejsce za pomocą pędzla, trzeba przedłużyć jego rączkę. Pędzel można na przykład umocować do kija od mopa zwykłym plastrem lekarskim. Takie własnoręcznie przygotowane narzędzie może okazać się niezastąpione podczas malowania łazienki.